Przejdź do treści
Źródło artykułu

Latają bez ograniczeń – zaproszenie inne niż wszystkie

Jeszcze do niedzieli (do 15 września) będą latać na szybowcach na lotnisku w Turbii niedaleko Stalowej Woli. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że za sterem siadają osoby z niepełnosprawnością ruchową. Wózek i ograniczenia zostawiają na ziemi. W niebie nie ma ograniczeń!

Lądowanie w polu lotniska nie zawsze się udaje. Zdarza się, że szybowiec, który zboczył z kursu trzeba ciągnąć kilkaset metrów z powrotem na start. Siła i zręczność wolontariuszy Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, przydają się wtedy najbardziej. Ale też i do codziennego wspierania osób z niepełnosprawnością, uczestników kursu szybowcowego realizowanego już po raz trzeci w ramach fundacyjnego projektu „ROZWIŃ SKRZYDŁA”.

Uczymy latać tych, którzy na co dzień mają problem z pokonaniem nawet niewielkiego krawężnika i są zależni od pomocy innych. Osoby z niepełnosprawnością ruchową latają na szybowcach i paralotniach, a kiedy kończą szkolenia są pewni, że mogą wszystko. Wierzą, że mogą żyć aktywnie, zmieniać to, co do tej pory wydawało się nierealne, mieć marzenia i realizować je.

Pierwsze kroki do nieba
Pierwszy krok to kwalifikacja przez lekarza Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Drugi to zaliczenie e-learningowego szkolenia. Kurs podstawowy szybowcowy to 60 godzin zajęć teoretycznych i 60 praktycznych. Kończy się prawidłowym wykonaniem lotu tzw. holu za samolotem.

Aby uzyskać licencję potrzeba dużo pracy i własnej determinacji! Egzaminy teoretyczne dotyczą m.in. budowy technicznej i zasad działania szybowca, jego obsługi, warunków atmosferycznych, w których trzeba się bardzo dobrze orientować, a także zagadnień z prawa lotniczego i procedur kontroli lotów, łączności, meteorologii, zasad lotu, planowania i wykonania lotu, nawigacji, a także procedur i bezpieczeństwa lotu. System podpowiada kursantowi, od którego przedmiotu zacząć i do jakiego przejść w następnej kolejności. Z każdego obszaru tematycznego zdaje się egzamin. Tylko wtedy można zabrać się za naukę kolejnego przedmiotu.

Ponadto trzeba wykonać bardzo dużo lotów dodatkowych, doskonalić hole za samolotem i loty na termice, które mogą trwać nawet kilka godzin. Łącznie na szybowcach nasi Uczestnicy wykonali ponad 1700 lotów szybowcowych. Na szybowcach w 2015 r. latało z nami 10 osób; w 2016 r. 19 osób; a w 2019 r. 13 osób. Jedna osoba zdała państwowy egzamin na licencję szybowcową, a dwie kolejne są w trakcie.

Serdecznie zapraszam do Turbii. Można spotkać tu niezwykłych ludzi, którzy mimo wielu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, realizują marzenie o lataniu…

Na zachętę zapraszam do obejrzenia krótkich podniebnych wspomnień z projektu zrealizowanego w 2016 r.:

oraz z pierwszej edycji projektu, czyli z 2015 r.:

Dodatkowych informacji udziela Karol Włodarczyk tel. 507-153-267.
Projekt ROZWIŃ SKRZYDŁA realizowany jest dzięki wsparciu PFRON.


Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 2004 roku wspiera osoby, którym niepełnosprawność utrudnia bądź uniemożliwia niezależne życie. Każdego roku otaczamy opieką ponad 200 osób, które chcą żyć normalnie, realizować swoje marzenia i być szczęśliwe. Tworzymy dla nich lepszy świat.

W specjalnych mieszkaniach treningowych osoby po wypadkach uczą się jak żyć na wózku. Na zajęciach sportowych poprawiają kondycję i motywację. Na szkoleniach przygotowują się do pracy, bo nie chcą żyć z zasiłków. Rozwijają talenty artystyczne i tworzą swój teatr. Asystenci pomagają dzieciom odrabiać lekcje, a z dorosłymi robią zakupy, razem gotują, uczą się poruszania po mieście. Dzieci niepełnosprawne z całej Polski przyjeżdżają na nasze kolonie, by uczyć się samodzielności.

Fundacja udowadnia, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń. Osoby z niepełnosprawnością ruchową uczą się latać na paralotni i szybowcu, grają w koszykówkę na wózkach (trenują nawet z Marcinem Gortatem!), zdają kursy na prawo jazdy, by być jeszcze bardziej niezależnym!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony