Wtargnięcie na pas startowy - weź udział w ankiecie FAA

Runway Incursion

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) rozpoczęła badania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w sektorze lotnictwa ogólnego. Agencja chce ocenić przyczyny licznych wtargnięć na drogi startowe obiektów GA, co jak twierdzi, w USA zdarza się średnio trzy razy dziennie i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Dostępne dane wskazują, że to piloci GA odpowiadają za ok. 80 procent zdarzeń tego typu. "Pytanie brzmi: co oni robią źle lub też czego nie robią, że z ich udziałem dochodzi do tak wielu wtargnięć na pasy startowe?" - pyta Donna F. Wilt, profesor w College of Aeronautics Instytutu Technologii na Florydzie.

Pytania zawarte w specjalnej ankiecie mają pozwolić odpowiedzieć m.in. na to pytanie. "Analizując zdarzenia tego typu możemy pomóc ich uniknąć w przyszłości", dodaje Wilt. Badanie jest prowadzone przez FIT College of Aeronautics, Departament Lotnictwa Uniwersytetu Hampton oraz Departament Technologii Lotniczej Uniwersytetu Purdue. Jest ono finansowane w ramach programów Partnership to Enhance General Aviation Safety, Accessibility and Sustainability (PEGASAS) oraz FAA Center of Excellence for GA

Zapraszamy do zapoznania się z ankietą, którą można wypełniać do 30 kwietnia br. Jest ona dostępna tutaj (LINK)

Źródło: flyingmag.com
comments powered by Disqus