Rozwój programu Learjeta 85 nadal w zawieszeniu

Learjet 85

Bombardier nadal wstrzymuje rozwój programu Learjet 85, czego główną przyczyną jest koncentrowanie się producenta na innych projektach. Jedyny prototyp tego średniej wielkości biznes jeta wykonał od marca br. ponad 100 godzin lotów testowych, ale wciąż brak jest daty wprowadzenia go na rynek.

Rozwój modelu Learjet 85 został wstrzymany pod koniec 2013 r., kiedy Bombardier umieścił samolot na końcu listy priorytetów, które obejmują odrzutowiec pasażerski CSeries oraz biznes jety Global 7000/8000. "Global 7000 oraz 8000 są traktowane bardziej priorytetowo z powodu większego popytu na rynku", powiedział Laurent Beaudoin, prezes rady nadzorczej, przedstawiając 30 października analitykom i dziennikarzom dane dotyczące przychodów firmy.

Brak przejrzystych informacji zrodził pogłoski o problemach z certyfikacją Learjeta 85, ale Beaudoin odrzucił je twierdząc, że to kwestia popytu. Na początku 2013 r. firma po raz pierwszy opóźniła program Learjeta 85 w związku z wyzwaniami związanymi z jego złożoną strukturą. "Tak naprawdę teraz nie ma problemu z jego certyfikacją”, tłumaczył. "Wiemy, jak wyprodukować ten samolot i potrzebujemy po prostu czasu, aby zakończyć ten program”, dodał.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus