Przejdź do treści
Źródło artykułu

Finlandia: samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Karelią; rozpoczęły się pierwsze loty rozpoznawcze z sojusznikami

Siły zbrojne Finlandii rozpoczęły w czwartek wspólnie z kluczowymi sojusznikami zagranicznymi loty obserwacyjne w fińskiej przestrzeni powietrznej; pierwsza misja prowadzona była z siłami USA – przekazało w czwartek dowództwo sił zbrojnych Finlandii.

Wojsko – powołując się na „bezpieczeństwo operacyjne” – nie ujawniło więcej szczegółów. „Środowisko bezpieczeństwa militarnego Finlandii nie uległo zmianie, a przeloty były zaplanowane i są częścią dwu- i wielostronnej współpracy” – przekazano w komunikacie.

Według „Helsingin Sanomat” pierwszy lot obserwacyjny został zrealizowany przez samolot zwiadowczy Boeing RC-135W Rivet Joint, który wystartował z Polski i skierował się przez przestrzeń krajów bałtyckich na północ, docierając do południowo-wschodnich, a następnie północnych terenów Finlandii, wzdłuż granicy z Rosją. Zawrócił na wysokości Rovaniemi.

W ostatnim tygodniu w fińskich mediach zwrócono dużą uwagę na przelot nad Zatoką Fińską strategicznego amerykańskiego bombowca B-52. Samolot, który także wystartował z Polski, kierował się w stronę Finlandii i Petersburga. Zawrócił nad wschodnią częścią Zatoki tuż przed należącą do Rosji wyspą Gogland (położoną ok. 40 km od brzegów Finlandii i ok. 50 km - Estonii). „To jasny sygnał dla Rosji” – komentowali wówczas eksperci.

Na wyspie w ostatnich latach Rosja zwiększyła aktywność – zainstalowano tam m.in. stację radarową i lądowisko dla śmigłowców wojskowych.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ mal/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony