FAJERA. Największy Śląski Air Show w 100-lecie Powstań Śląskich

FAJERA – Śląski Air Show 2019 (fot. fajera.com)

Już jutro katowicki Muchowiec stanie się areną zapierających dech lotniczych akrobacji. Imprezę otworzy przelot dwóch samolotów F-16, których piloci przeprowadzą m.in. symulowany atak na cel znajdujący się na ziemi. Specjalnie na FAJERĘ przylecą także mistrzowie podniebnej ekwilibrystyki z owianego legendą Hangaru 7, czyli The Flying Bulls. Nie zabraknie także zabytkowych perełek, w tym zachowanego w świetnym stanie Mustanga P-51D. Ważnym elementem wydarzenia, wpisanego w oficjalne obchody 100-lecia Powstań Śląskich, będą rekonstrukcje bitew z okresu I i II wojny światowej – także na niebie. Szykuje się niezapomniane widowisko!

Tegoroczna FAJERA zostanie otwarta z prawdziwym przytupem. Nad Muchowiec wzniosą się dwa samoloty F-16 – najnowocześniejsze samoloty wielozadaniowe w polskiej armii. Podczas pokazu piloci przeprowadzą m.in. symulowany atak na cel znajdujący się na ziemi, na który będą naprowadzani m.in. przez operatorów jednostki specjalnej AGAT! To jednak nie koniec spektakularnych atrakcji.

W Katowicach zobaczyć będzie można wyjątkowe eksponaty z okresu II wojny światowej, które na co dzień stacjonują w legendarnym Hangarze 7 w Austrii. Już 15 czerwca na Śląsk przylecą: błyszczący, srebrny bombowiec B-25J „Mitchell” w stylu retro z 1945 r., który miał to szczęście, że nigdy nie brał udziału w żadnej wojnie; jedyny w Europie unikatowy P38 Lightning – imponująco szybki dwusilnikowy myśliwiec z niekonwencjonalnym podwójnym usterzeniem pionowym, będący pierwszą amerykańską maszyną, która przekroczyła prędkość 400 mil na godzinę; myśliwiec Corsair F4U-4 – niezwykle wymagający samolot – każdą godzinę jego lotu poprzedza około 40 godzin prac konserwacyjnych, a zużycie paliwa w tej maszynie wynosi średnio 400 litrów na godzinę, wzrastając nawet trzykrotnie podczas startu oraz najmłodszy North American T-28B – samolot treningowy amerykańskiej marynarki wojennej skonstruowany „dopiero” w 1954 r., który doskonale nadaje się do wykonywania akrobacji. Za sterami tych wyjątkowych maszyn zasiądą równie wyjątkowi piloci, będący nie tylko wielkimi pasjonatami awiacji i ekspertami w dziedzinie renowacji samolotów, ale także mistrzami akrobacji, czyli słynna grupa lotnicza – The Flying Bulls!

Na katowickim niebie nie zabraknie także polskich akcentów. Specjalnie dla zebranych karkołomne akrobacje wykona nie kto inny, jak pilot, który ostatnio dokonał wyjątkowo trudnej sztuki, lądując na sopockim molo, czyli Łukasz Czepiela – mistrz świata Red Bull Air Race w klasie Challenger Cup i zdobywca srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. Swoje niezwykle dynamiczne akrobacje, znane pod nazwą „full force” zaprezentuje inny z lokalnych reprezentantów – Artur Kielak. Jego pokazy unikalnym XtremeAir XA-41 to gwarancja wielkich emocji – tym bardziej, że specjalnie na FAJERĘ przygotował także pokaz z Mateuszem Stramą, który zasiądzie za sterami Yak-3U R 2000. Trudność polega na tym, że z uwagi na diametralnie różną konstrukcję samolotów, obaj piloci – przez cały czas – będą musieli lecieć na limicie swoich maszyn: Artur z maksymalną prędkością 350 km/h, a Mateusz z minimalną 320 km/h. Tylko wtedy pokaz może się udać, a o wszystkim zadecyduje margines zaledwie 3️0️ km/h!

W powietrze wzniesie się również ekipa Firebirds, czyli grupa doświadczonych pilotów akrobacyjnych, którzy wykonają figury w locie zespołowym w pełnym, trzy-samolotowym składzie, a także Barbara Labus – bardzo utalentowana pani pilot, która właśnie na Muchowcu uczyła się sztuki pilotażu. W Katowicach zobaczymy również Marię Muś, która wykona pokaz dynamiczny śmigłowca za sterami swojego Bölkowa BO105.

Tegoroczna FAJERA to prawdziwy raj dla miłośników zabytkowych maszyn. Do Katowic ponownie przyleci Mustang P51-D – amerykański jednosilnikowy myśliwiec z okresu II wojny światowej, wyposażony w potężny silnik Rolls-Royce o mocy przekraczającej 1500 koni mechanicznych. Podczas FAJERY po raz kolejny zobaczymy również samolot Yak-3U. Maszyna została zbudowana w USA na bazie kadłuba Yak-11 i wyposażona w silnik Pratt Whitney R2000 w układzie podwójnej gwiazdy. Obecnie jest to najszybszy i najmocniejszy samolot tłokowy w Polsce. Na Muchowcu będzie można zobaczyć również samolot Boeing Stearman o znakach SP-YWW – jeden z najstarszych zarejestrowanych w naszym kraju. Co ważne – wszystkie statki powietrzne będzie można obejrzeć z bliska na pokazie statycznym.

To jednak nie koniec atrakcji! Motywem przewodnim FAJERY będą m.in. wydarzenia z początku XX wieku. W tym roku świętujemy wyjątkową rocznicę – 100-lecie Powstań Śląskich! FAJERA została wpisana w oficjalne obchody wydarzenia. Dzięki temu na Muchowcu zobaczycie wyjątkowe rekonstrukcje historyczne z tamtego okresu i dowiecie się więcej na temat Powstań Śląskich. W programie imprezy znajdą się również sceny walk z I oraz II wojny światowej. W Katowicach pojawi się blisko 100 historycznych, oryginalnych pojazdów bojowych, 400 rekonstruktorów oraz 20 dioram tematycznych.

FAJERA to także liczne atrakcje dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną animacje, warsztaty i kreatywne zabawy.

Ze względu na zapowiadane w sobotę wysokie temperatury na teren imprezy będzie można wejść z napojami w butelkach plastikowych do 1,5 l oryginalnie zamkniętymi, parasolami i składanymi krzesełkami. Organizatorzy planują również zorganizowanie kurtyn wodnych oraz dystrybucję bezpłatnej wody pitnej.

Dzięki współpracy z ZTM przygotowana została specjalna, bezpłatna linia autobusowa S1, która 15 czerwca będzie działać na trasie Katowice Dworzec (stanowisko nr 5) – Muchowiec Lotnisko. Autobusy będą kursować od 10.00 do 23.00 z częstotliwością co 15 minut.

Ceny biletów:
49,99 zł bilet normalny / 149,99 zł miejsce siedzące na trybunie

Dzięki wsparciu Województwa Śląskiego osoby do 18-tego roku życia, weterani wojenni, osoby niepełnosprawne oraz seniorzy po 70-tym roku życia wchodzą na imprezę bezpłatnie.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Śląskie.

Źródło: fajera.com
comments powered by Disqus