70 lat od ustanowienia przez Monique Laroche pierwszego spadochronowego rekordu FAI

Monique Laroche na tle czaszy spadochronu (fot. fai.org)

Pierwszy w historii spadochronowy rekord FAI został ustanowiony 6 października 1951 r. przez Monique Laroche z Francji. Laroche (22), wyskoczyła z samolotu Morane-Saulnier MS 230 na wysokości 4235 m, spadając swobodnie i otwierając spadochron 400 m nad ziemią. Tym samym ustanwiła rekord świata w skoku wysokościowym z opóźnionym otwarciem.

Skok odbył się na lotnisku St. Yan we Francji, gdzie Laroche zdobyła licencję dwa lata wcześniej, po nauczeniu się skakania w wieku 16 lat z 25-metrowej wieży treningowej w Porte de Choisy.

Film z bicia rekordu świata przez Monique Laroche w swobodnym spadku TUTAJ.

Inne pierwsze w wykonaniu Laroche

Laroche podążyła za swoim nowym rekordem, startując na pierwszych spadochroniarskich mistrzostwach świata w Bled w Juglosławii (obecnie Słowenia), gdzie w 1951 r. została pierwszą mistrzynią świata w celności skoków spadochronowych.

Zdobywając kolejne medale, m.in. mistrzyni Francji w St. Yan w 1953 roku i mistrzyni świata w 1954 roku, finansowała swoje skoki, występując na pokazach lotniczych, otwierając czaszę w ostatnim możliwym momencie – bez użycia wysokościomierza. Wszystko, aby zachwycić publiczność. W 1955 roku Laroche dokonała również pierwszego na świecie skoku "połączonego" z Léo Valentinem. Pozostała częścią francuskiego zespołu do 1960 r.

Prawdziwy pionierski duch, Laroche była jedną z pierwszych spadochroniarek, które spadały płasko w "pozycji francuskiej”, a inne osiągnięcia obejmują zostanie jedyną kobietą, która dołączyła do Pierwszej Brygady Spadochronowej SAS, czyniąc ją pierwszą kobietą, która zintegrowała się wtedy z jednostką Wojsk Powietrznodesantowych. Była też pierwszą kobietą, która wstąpiła do batalionu spadochronowego w Indochinach, gdzie służyła jako pielęgniarka.

Część historii skydivingu

Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy spadochrony zostały wykorzystane do wsparcia taktyki wojskowej, nadwyżki samolotów i spadochronów umożliwiły rozwój metod i praktyk swobodnego spadania. Osiągnięcia Laroche przyczyniły się do nabrania tempa spadochroniarstwa jako sportu i wczesnych spadochroniarskich mistrzostw FAI w latach 50-tych skoncentrowanych na celności lądowania, a styl swobodnego spadania został dodany w 1962 roku. Te dyscypliny spadochronowe FAI są obecnie znane jako "klasyczne", chociaż sport znacznie się zmienił, ponieważ ewoluowały czasze spadochronowe i poprawiły się możliwości precyzyjnego lądowania.

Dzisiejsze dyscypliny spadochronowe uznane przez Komisję Spadochronową FAI (ISC) obejmują dynamiczne latanie i skoki spadochronowe w pomieszczeniach, które odbywają się w tunelu aerodynamicznym, a zawodnicy są oceniani za styl i szybkość. Latanie w kombinezonach ze skrzydłami zostało uznane przez FAI w 2015 roku, a zawody w lotach wyczynowych wymagały trzech zadań: czasu, dystansu i prędkości. Inne ostatnio dodane dyscypliny to canopy piloting i speed skydiving.

Źródło: fai.org
comments powered by Disqus