Przejdź do treści
Źródło artykułu

Estonia dostarczy Mołdawii system monitorowania przestrzeni powietrznej

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych, jako podmiot wykonawczy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), podpisało umowę z ministerstwem obrony Mołdawii i czeską firmą zbrojeniową ERA na zakup systemu radarowego dla Mołdawii - podała w środę agencja BNS.

System znacząco poprawi zdolności Mołdawii w zakresie obrony i nadzoru przestrzeni powietrznej państwa - podkreśliło Centrum w wydanym w środę komunikacie.

Zostanie on zamówiony w ramach pakietu pomocowego finansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem EPF, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, stabilności i odporności Mołdawii w obszarze obrony.

"Jako realizator projektu cieszymy się, że możemy wnieść nasze doświadczenie i wiedzę w zakresie zamówień systemów do obserwacji i łączności powietrznej, pojazdów opancerzonych i różnych pojazdów bojowych" - powiedział dyrektor generalny Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych Magnus-Valdemar Saar.

Minister obrony Mołdawii Anatolie Nosatii podziękował partnerom UE za pomoc, która "przyczynia się do wzmacniania zdolności obronnych państwa". Zaznaczył, że podobne projekty będą kontynuowane z korzyścią dla obywateli jego kraju.

„Nasi partnerzy wielokrotnie okazywali nam wsparcie poprzez konsekwentną i ciągłą pomoc we wdrażaniu reform, kontynuowaniu europejskiego kursu i modernizacji armii, pokazując, że są z nami. Wszystkim naszym partnerom zewnętrznym dziękuję za otwartość na nasze prośby i za pomoc we wzmacnianiu zdolności obronnych kraju" - powiedział.

Od 2021 roku UE wsparła Mołdawię w ramach EPF kwotą 128 mln euro.

Na początku kwietnia br. mołdawski minister spraw zagranicznych Mihai Popsoi oświadczył, że relacje kraju z Rosją są na najniższym poziomie we współczesnej historii Republiki Mołdawii. W przyjętej w grudniu 2023 r. strategii bezpieczeństwa narodowego stwierdza się, że Rosja stanowi główne zagrożenie dla Mołdawii w związku z wojną przeciwko sąsiedniej Ukrainie, utrzymywaniem wojsk w Mołdawii na terytorium Naddniestrza oraz z atakami hybrydowymi. (PAP)jbw/ akl/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony