LPR inauguruje szkolenie dla ukraińskiej służby lotniczego ratownictwa medycznego
12 grudnia 2022 r., z inicjatywy pań prezydentowych Polski i Ukrainy, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło szkolenie ukraińskich medyków, którzy niebawem będą tworzyć ukraińską służbę śmigłowcowego ratownictwa medycznego - powiedział w dyrektor LPR Robert Gałązkowski.
W poniedziałek w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca szkolenia pierwszej grupy medyków z Ukrainy, które związane jest z ewakuacją lotniczą rannych żołnierzy oraz osób cywilnych.
Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) prof. Robert Gałązkowski podkreślał, że po 15 tygodniach zakończono projekt szkolenia 550 lekarzy i felczerów w Ukrainie, którzy również pracują blisko linii frontu. "Dzisiaj inaugurujemy z inicjatywy pań prezydentowych Polski i Ukrainy (Agaty Kornhauser-Dudy i Ołeny Zełenskiej) szkolenie dla naszych kolegów, którzy niebawem wsiądą na śmigłowce ratunkowe i będą tworzyć śmigłowcową służbę ratownictwa medycznego" - poinformował.
Gałązkowski dodał, że wojna nie jest komfortowym miejscem do ratowania pacjentów. "Wojna to dbanie o życie ratowników, którzy są w strefie czerwonej, wojna to udzielenie pomocy, ale przede wszystkim bezpieczna ewakuacja ze strefy zagrożenia i transport do szpitala. To jest coś zupełnie innego od działań, które prowadzimy na co dzień" - podkreślił.
Szef LPR przekazał, że szkolenie będzie trwało do 21 grudnia br. i będzie obejmować elementy medyczne i współpracy w załodze od strony przepisów lotniczych. Ostatnim etapem szkolenia będą dyżury w 10 bazach LRP.
Komentarze