Przejdź do treści

Lotnicza współpraca ze Szwajcarią

Dowódca Sił Powietrznych Szwajcarii gen. broni Aldo Schellenberg odwiedził Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Odbył rozmowę z gen. broni Mirosławem Różańskim, Dowódcą Generalnym, a następnie spotkał się z Inspektorem Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Janem Śliwką.

Rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy wojskowej pomiędzy Siłami Powietrznymi obydwu krajów, co jest następstwem podpisanej trzy lata temu umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Szwajcarską Rada Związkową. Do tej pory współpraca wojskowa dotyczyła doraźnych potrzeb i sprowadzała się do wizyt wysokiego szczebla oraz udziału w konferencjach o tematyce medycznej i technicznej.

W październiku 2014 roku podczas wizyty w Polsce ministra obrony, ochrony cywilnej i sportu Konfederacji Szwajcarskiej Pani Ueli Maurer szefowie resortów podpisali oświadczenie o współpracy w dziedzinie obronności.

Od bieżącego roku nastąpiło wyraźne ożywienie kontaktów w sferze wojskowej. Kolejne spotkania wojskowych dotyczyły uzgodnień dotyczących wspólnego szkolenia lotniczego oraz udostępnienia na terenie naszego kraju infrastruktury niezbędnej do realizacji szkolenia lotniczego Szwajcarów. Plany w tym zakresie dotyczą przeprowadzenia w 2016 roku w Dęblinie i Radomiu kilkudniowego treningu lotniczego szwajcarskich pilotów na samolotach PC-21. Podobne szkolenia planuje się przeprowadzić w kolejnych latach z wykorzystaniem samolotów F/A-18. Planuje się wymianę pilotów w załogach samolotów PC-21 oraz TS-11 i PZL-130.

*****

Siły Powietrzne Polski i Szwajcarii do tej pory nie prowadziły intensywnej współpracy szkoleniowej, jednakże lotników obydwu krajów łączą przyjazne relacje, które przejawiają się we wzajemnym uczestnictwie w pokazach i wystawach lotniczych. W tym roku zespół akrobacyjny „Patrouille Suisse” na samolotach F-5 już po raz trzeci brał udział w pokazach lotniczych Air Show 2015, które odbyły się w Radomiu.

ppłk Marek Pietrzak (DG RSZ)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony