Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2019 już w ten weekend

Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2019 (fot. aeroklub.rybnik.pl)

Już za kilka dni odbędzie się szósta edycja Pikniku Lotniczego Dni Aeroklubu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w miłej atmosferze spędzić weekendowe popołudnie podziwiając popisy mistrzów akrobacji samolotowej i szybowcowej. Główna część pokazów lotniczych będzie miała miejsce w godzinach 15:00 – 19:00 (zarówno w sobotę jak i w niedzielę).

Organizatorzy zdradzili wcześniej, że podczas imprezy, która odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2019r. na lotnisku Rybnik Gotartowice, będziemy mogli zobczyć Artura Kielaka, czeską grupę Follow-Me, paralotniarzy z Rybnickiego Klubu Paralotniowego oraz dwupłatowiec Hatz Classic.

Teraz organizatorzy poinformowali, że przylot na Piknik potwierdziła Maria Muś, która zaprezentuje pokaz umiejętności na śmigłowcu Bölkow Bo 105. Maria na co dzień jest zawodowym pilotem śmigłowcowym. Jako członek Narodowej Kadry Śmigłowcowej reprezentuje Polskę w zawodach rangi mistrzowskiej. Pokaz pilotażu śmigłowca w wykonaniu Marii Muś będzie można obejrzeć podczas obu dni pikniku.


Maria Muś (fot. Slawek hesja Krajniewski)

W oststni weekend czerwca na niebie zobaczymy też grupę akrobacyjnA Firebirds, która jest dobrze znana w Rybniku, gdyż to właśnie podczas „Dni Aeroklubu” w Rybniku w 2014 roku oficjalnie zadebiutowała. Trójka pilotów, należąca do ścisłej krajowej czołówki, stworzyła formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu. Wszystko to będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu. Akrobacje zespołowe, w tym przypadku w wykonaniu trzech samolotów, to zawsze ogromna precyzja, fantastyczna symfonia dźwięków i niemały dreszczyk emocji!


Firebirds (fot. Lucjan Fizia)

Do Rybnika przyleci też samolot Piper, który został został skonstruowany w latach 30. XX wieku w USA jako maszyna turystyczna i szkoleniowa dla pilotów. Z czasem zaczęto produkcję modeli przystosowanych dla wojksa, głownie do działań obserwacyjnych. Po II wojnie światowej do polski trafiło wiele egzemplarzy z amerykańskiego demobilu. Samolot, który będziemy mogli zobaczyć w Rybniku podczas Dni Aeroklubu, został przekazany po zakupie z Niemiec z Amerykańskiej Strefy Okupacyjnej z Gőpingen, do składnicy w Jezierzycach Słupskich wraz z silnikiem Continental A65 nr fabryczny 42-161185 i śmigłem typu Sensenich W72C42D nr fabryczny 5602 w dniu 09.06.1947 roku. Jego właściwości lotne – mały rozbieg i krótki dobieg sprawia że samolot może startować i lądować na niewielkich lądowiskach polowych. Za sterami Piper Cub zobaczymy Antoniego Nowaka.


Piper Cub (fot. Piotr Gryzowski)

Podczas Dni Aeroklubu na wystawie zaprezentuje się rybnicki RC Model Club, czyli rybnicki klub modelarzy. To grupa miłośników modelarstwa, która zrzesza kilkudziesięciu członków, którzy swoje lotnicze pasje realizuje na rybnickim lotnisku, m.in. organizując co roku, we wrześniu, Piknik Modelarski. Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć bogatej kolekcji latających modeli będzie mógł nadrobić zaległości podczas tegorocznego pikniku Dni Aeroklubu!

W czasie Pikniku Lotniczego będzie można zobaczyć wiatrakowiec Cavalon, pilotowany przez Andrzeja Wybrańca, w locie i przekonać się, że jest to maszyna bardzo dobrze sprawująca się również w lotach akrobacyjnych! Fani lotnictwa będą mogli zobaczyć też skoki spadochronowe, które są zazwyczaj jednym z najciekawszych i najbarwniejszych punktów każdego pikniku lotniczego.

Czym byłyby pokazy lotnicze bez udziału Dromaderów? Te znane w całym świecie, polskiej produkcji samoloty rolniczo-gaśnicze od zawsze wzbudzają zainteresowanie. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć dwa samoloty PZL M18 Dromader, które zaprezentują publiczności efektowne zrzuty wody.

Wcześniej, przed pokazami, na terenie imprezy będzie czynny Lunapark, wystawa statyczna sprzętu, będą odbywały się loty widokowe a także będą czynne stoiska z gastronomią i pamiątkami.

Więcej informacji na stronie www.dniaeroklubu.pl


Przeczytaj również:
Pierwsze atrakcje Pikniku Lotniczego Dni Aeroklubu 2019

Źródło: dniaeroklubu.pl
comments powered by Disqus