Góraszka wczoraj i dziś
Współrzędne geograficzne 52°11'03"N 21°16'52"E, ok 360 stóp nad poziomem morza i zaledwie 15 kilometrów od Warszawy. W 1920 roku strategiczny punkt na linii frontu podczas wojny Polsko – Bolszewickiej. Od kilkunastu lat miejsce to wyjątkowych wydarzeń dla całej społeczności lotniczej.
Odbywający się tam cyklicznie od 1996 r. piknik to największa, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, impreza lotnicza, odwiedzana corocznie przez kilkadziesiąt tysięcy widzów. Inicjatorem i pomysłodawcą imprezy jest biznesmen, pilot i pasjonat lotnictwa Zbigniew Niemczycki, przewodniczący i założyciel Fundacji "Polskie Orły" zajmującej się szeroko pojętą popularyzacją lotnictwa.
Oprócz organizacji pikniku misją Fundacji jest także pozyskiwanie i renowacja zabytkowych statków powietrznych, dlatego dużą część dochodów finansowych przeznaczanych jest właśnie na ten cel. Pozyskane w ten sposób maszyny zasilają unikatową kolekcję Muzeum Lotniczego, działającego przy Fundacji.
W ciągu 14 edycji, piknik w Góraszce wypracował sobie międzynarodową renomę i z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem publiczności oraz ogólnopolskich i zagranicznych mediów. Organizowane tam pokazy lotnicze przyciągają corocznie około stu tysięcy osób i na stałe wpisują się w kalendarz największych i najbardziej popularnych imprez plenerowych Polsce.
Pierwsza "Góraszka", odbyła się tam w 1996 roku. Na podwarszawskim lotnisku spotkały się wówczas maszyny lotnictwa cywilnego i wojskowego oraz samoloty Aeroklubu Polskiego. Gwiazdą pokazów był myśliwiec Supermarine Spitfire, słynny bohater Bitwy o Anglię. Choć wymiar przedsięwzięcia nie był taki jak obecnie, to piknik cieszył się dość dużym zainteresowaniem i był jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.
W kolejnym roku znacząco zmienił on swoje oblicze. Z imprezy o charakterze lokalnym dzięki programowi "Przyjazne sąsiedztwo" stał się imprezą międzynarodową. Publiczność miała okazję obejrzeć popisy wojskowych śmigłowców m.in. z Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Polski.
Z roku na rok przedsięwzięcie nabiera coraz większego rozmachu. Najlepsi akrobaci lotniczy z Polski i zagranicy, wyjątkowe modele samolotów i śmigłowców oraz spektakularne pokazy lotnictwa wojskowego stanowią o jakości imprezy i stają się jej wizytówką.
W tegorocznym XV jubileuszowym pikniku w dniach 12, 13 czerwca, oprócz stałych elementów pokazu swoja obecność potwierdziły między innymi grupy akrobacyjne The Flying Bulls Aerobatic Team, PZL-130 Orliki oraz właściciele samolotów Hawker Hurricane Mk XIIa, Rockwell OV-10 Bronco, W-3RM Anakonda, PZL W-3RM Anakonda oraz odrestaurowany w ramach działalności Fundacji "Polskie Orły" SB Lim-2. Miło nam również poinformować, że podczas ceremonii otwarcia pikniku w Góraszce, wręczymy laureatowi plebiscytu "Człowiek Roku 2009 General Aviation w Polsce" Leszkowi Gołąb z PAŻP, Statuetkę Lotnika GA w Polsce.
Czytaj więcej na www.piknik-goraszka.pl
Komentarze