Zmarł konstruktor "Diany" - termin uroczystości pogrzebowych

Bogumił Bereś (fot. Wojciech Gorgolewski)

2 lutego w Bielsku-Białej zmarł nagle w wieku 72 lat Bogumił Bereś, inżynier lotniczy, konstruktor szybowców w d. PDPSz PZL Bielsko.

Bogumił Bereś był absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Po uzyskaniu tytułu mgr. inżyniera na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEiL-u) PW podjął pracę konstruktora w zakładach lotniczych WSK Mielec. Pracował między innymi przy konstrukcji samolotu PZL M-15 Belpfegor.

W 1979 roku przeniósł się do Przedsiębiorstwa Doświadczalno-Produkcyjnego Szybownictwa PZL-Bielsko (PDPSz PZL-Bielsko) w Bielsku-Białej, gdzie został głównym konstruktorem. Dokonał modyfikacji szybowca SZD-48-3 Jantar Std., odpowiadał za przygotowanie produkcji seryjnej szybowca SZD-50-3 Puchacz, projektowanie i przygotowanie produkcji seryjnej szybowca SZD-51 Junior, następnie projektowanie i budowę prototypów szybowców Jantar-15 i SZD-52 Krokus. Zaprojektował, według własnego patentu urządzenie do automatycznego sterowania klapą oraz prowadził budowę i badania szybowca SZD-48-4 Jantar ze skrzydłem, w którym zastosowano profil NN-17.

Zaprojektował i stworzył prototyp wyczynowego szybowca SZD-56 Diana, który został oblatany 29.11.1990 r. Po upadku PDPSz PZL-Bielsko inż. Bogumił Bereś odkupując prawa do szybowca SZD-56 Diana założył w 1995 r. własną firmę - Biuro Projektowe „B” Bogumił Bereś, w którym zajmował się wdrożeniem do produkcji tego szybowca. 12.01.2005 r. oblatano zmodernizowaną wersję szybowca Diana 2 z całkowicie nowym skrzydłem o zmiennym profilu z rodziny KL-002.

Własności tych szybowców, uzyskane dzięki oryginalnej koncepcji oraz wyrafinowanej technologii i konstrukcji, umożliwiły ustanowienie na nich rekordów krajowych, rekordów świata oraz wygranie licznych zawodów, w tym zawodów rangi mistrzostw świata. W czasie pracy w Mielcu Bogumił Bereś uzyskał licencje pilota samolotowego i szybowcowego. W 2009 roku Aeroklub Polski wyróżnił Go Medalem Tańskiego.

W ostatnich dniach szybowiec uzyskał świadectwo typu od EASA.

Bogumił Bereś był wybitnym konstruktorem lotniczym, zwłaszcza w zakresie konstrukcji, technologii i produkcji szybowców wysoko wyczynowych.


Uroczystości pogrzebowe inż. Bogumiła Beresia odbędą się 6 lutego o godzinie 15.00 w kościele im. Św. Małgorzaty w Kamienicy (Bielsko Biała). Po uroczystościach na cmentarzu spotkanie wspominkowe na lotnisku Aeroklubu Bielsko-Bialskiego w Kawiarni "Podniebna uczta".

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus