Zmarł Hans-Werner Grosse – 50-krotny rekordzista świata w szybownictwie

Hans-Werner Grosse (fot. British Gliding Association/FB)

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 18 lutego 2021 r., w wieku 98 lat, kończąc ostatni rozdział w niesamowitej historii życia, pełnej wspaniałych doświadczeń szybowcowych, zmarł Hans-Werner Grosse – pilot szybowcowy, który ustanowił 50 rekordów świata zatwierdzonych przez Komisję Szybowcową FAI.

Hans-Werner Grosse urodził się 28 listopada 1922 r. w Świnoujściu. Nauczył się latać na szybowcach jako nastolatek. Ponieważ Niemcom generalnie nie wolno było latać samolotami z napędem w okresie międzywojennym, kluby szybowcowe były promowane przez rząd jako sposób szkolenia pilotów. Podczas II wojny światowej Grosse został pilotem Luftwaffe.

Jego legendarne wykłady o lotach szybowcowych były zawsze ekscytujące i wciągające. Oprócz swoich 50 rekordów świata w szybowcu zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w 1970 roku.

Swój najbardziej spektakularny rekordowy lot wykonał 25 kwietnia 1972 roku na prostym dystansie 1460,8 km z Lubeki do Biarritz (Francja) na ASW12 – rekord, który nie został jeszcze pobity.

Ten rekord nie był jego jedynym sukcesem. W sumie posiadał 50 szybowcowych rekordów świata. Wśród innych jego rekordów świata były: największy dystans po trójkącie (1306 km (812 mil) w 1981r.), najszybsza prędkość po trójkącie 1250 km (780 mil) (133 km / h (83 mph) w 1980r.) i najwyższa prędkość wokół trójkąta 300 km (190 mil) (158 km / h (98 mph) również w 1980 r.). Te rekordowe loty rozpoczęły się w Alice Springs w Australii.

W swoje 75. urodziny Grosse został mianowany honorowym członkiem Niemieckiej Narodowej Drużyny Szybowcowej Ligi FAI ze względu na swoje wybitne osiągnięcia w szybowcowym sporcie. Ten wyjątkowy do tej pory certyfikat wręczył mu Prezes Międzynarodowej Komisji Szybowcowej (IGC) i Dyrektor Mistrzostw Świata w Szybownictwie 1999 w Bayreuth, profesor Peter Ryder, podczas obchodów urodzin 29 listopada 1997 r. Grosse był także honorowym członkiem Deutscher AeroClub e.V.

Hans-Werner zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą i inspirował producentów szybowców projektami przekraczającymi granice osiągów. Najlepszym przykładem jego odwagi jest ETA, którego to projektu był głównym inicjatorem. Sam był właścicielem pierwszego modelu tego szybowca, który nadal jest największym szybowcem na świecie (rozpiętość skrzydeł 30,90 m) i ma osiągi, z którymi konkuruje zaledwie kilka innych szybowców dzisiaj.

Jego zaangażowanie w szybownictwo przejawiało się również w utworzeniu projektu „Jugendfördernde Maßnahmen Ost” (Działania na rzecz wsparcia młodzieży ze Wschodu). W ramach tego projektu Grosse udostępnił swój wysokowydajny szybowiec Schleicher ASH 25 młodym pilotom szybowcowym w organizacjach we wschodnich Niemczech w celu umożliwienia nowej generacji pilotów szybowcowych latania z nowoczesnym sprzętem, który zwykle nie byłby dla nich dostępny.

Niewielu pilotów nadal może latać w wieku 86 lat, ale Hans-Werner w tym wieku nadal aktywnie uczestniczył w mistrzostwach! Pod koniec życia zwykle towarzyszyła mu żona Karin podczas długich przelotów w ukochanym ETA.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus