Przejdź do treści
EASA
Źródło artykułu

Wspomóżmy EASę w kreowaniu prawa i przepisów

Na stronie www.easa.eu.int znajdziemy opracowane przez agencję, nowe struktury operacyjne oraz model licencjonowania, zgodny z globalnym systemem regulacji bezpieczeństwa lotnictwa. Strona ta, stanowi etap w dialogu pomiędzy lotniczym światem, a organizacją. EASA włączyła do procesu ustawodawczego środowiska lotnicze i stworzyła możliwość skomentowania na forum proponowanych zmian przepisów prawa lotniczego.

Rejestracja na stronie http://www.easa.eu.int/ws_prod/g/g_about.php (Comment Response Tool) daje możliwość korzystania z zasobów oraz z aktualnych dokumentów NPA (Notice of Proposed Amendement), czyli proponowanych przez EASę nowelizacji. Dokładne instrukcje dotyczące sposobu składania interpelacji sprawiają, że są badziej przystępne.

Na podstawie zamieszczanych opinii i komentarzy tworzone są analizy, które nadają kształt obowiązującego prawa. Do komentowania sugerowany jest język angielski, aczkolwiek aby wyjść na przeciw środowiska lotniczego, EASA uczyniła jeszcze jeden krok naprzód, dzięki któremu zniknęła bariera językowa. Wszystkie opinie, napisane w językach obowiązujących na terenie UE - również języku polskim - zostaną rozpatrzone.

Celem proponowanych zmian jest skonsolidowanie i zamknięcie w jednym akcie prawnym europejskich sposobów licencjonowania pilotów. Na udział w tym projekcie nie mamy jednak zbyt dużo czasu. Prace nad częścią zmian kończą się już w tym miesiącu.

Ten gest ze strony EAsy, pozwala środowisku lotniczemu czynnie uczestniczyć w kształtowaniu prawa nie stawiając go w sytuacji post factum, jak było to dotychczas.

***

EASA - Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, to organizacja działająca w strukturach Unii Europejskiej, powołana w celu nadzorowania i realizacji zadań związanych w największej mierze z bezpieczeństwem lotniczym. Stanowi ona element strategiczny w procesie wprowadzania i utrzymywania jednolitych standardów niezbędnych do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w Europie.

Kluczowe cele jakie realizuje EASA, to dostarczaniu Komisji Europejskiej technicznej wiedzy poprzez pomoc w przygotowywaniu projektów przepisów w zakresie bezpieczeństwa lotniczego oraz pomoc przy technicznych aspektach zawierania odpowiednich umów międzynarodowych.

Agencja upoważniona jest także do pewnych zadań wykonawczych związanych z bezpieczeństwem lotniczym, tj. certyfikacji produktów lotniczych i organizacji zaangażowanych w ich projektowanie, produkcję i konserwację. Działania te mają na celu zapewnienie zgodności ze zdatnością do lotu i normami ochrony środowiska.

Na stronie internetowej EASy redagowanej w 24 językach znajdziemy wiele danych dotyczących jej działalności, kierunkach realizowanej polityki, a także informacje o obowiązujących przepisach związanych z bezpieczeństwem, licencjonowaniem czy certyfikacją statków powietrznych. Znajdziemy na niej także odnośniki do stron internetowych będących cennym źródłem wiedzy porządkujących.

Jednym z działów na stronie, jest Flight Standards. Oprócz aktualności i informacji o ważnych wydarzeniach i organizowanych przez EASę warsztatach, zawiera ona także propozycje poprawek do przepisów lotniczych przepisów wykonawczych dla wszystkich organizacji lotniczych i właściwych władz w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa, eksploatacji statków powietrznych, a także statków powietrznych państw trzecich i ich załóg.

Przeglądając strony internetowe EASY można odnieść wrażenie, że każda z nich jest elementem pewnej całości i wynikiem zakrojonych na szeroką skalę działań mających na celu zoptymalizowanie przepisów w takim zakresie, aby były jednolite, łatwo przyswajalne i w skuteczny sposób poprawiały bezpieczeństwo na europejskim niebie. Gorąco dopingujemy i mamy nadzieję, że to początek zupełnie nowej, lepszej jakości.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony