Szybowce na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie (fot. Aeroklub Ostrowski/FB)

Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów i Ostrów Glide 2021 rozegrane

W dniach 18-28 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów i druga część znanych w całej Polsce i na świecie zawodów szybowcowych Ostrów Glide.

Do Michałkowa zjechało aż 48 szybowników, by powalczyć o medale. Rywalizacja odbywała się w klasach Standard B i Club B – Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów (34 pilotów) oraz w klasie Standard B – Ostrów Glide (14 pilotów).

Pogoda nie sprzyjała organizatorom. Pierwszego dnia udało się przeprowadzić starty do pierwszej konkurencji. Podstawy chmur sięgały 1000 – 1200 metrów, a noszenia 1-2m/s. Warunki nie były za ciekawe, praktycznie pełne pokrycie chmur odcinało słonce i dodatkowo silny wiatr. Jednak udało się rozegrać konkurencję obszarową w SMPJ STD B. Dla dwóch pozostałych klas konkurencję anulowano. Kolejne dwa dni piloci odpoczywali.

21 sierpnia zaplanowano dla zawodników kolejną konkurencję obszarową. Udało się ją rozegrać we wszystkich klasach. W Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie STD B zwyciężył Sebastian Cielma z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, a w klasie KLUB B Sebastian Kołomański z Aeroklubu Kieleckiego. OSTRÓW GLIDE STD B – tu zwycięzcą był Piotr Brzozowski z Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu.

22 sierpnia ułożono dla zawodników zadania wyścigowe. Jednak starty nie rozpoczęły się i konkurencję anulowano. Kolejnego dnia piloci znów mieli odpoczynek. 24 sierpnia zawodnicy mieli oblecieć niedługą trasę - miała to być konkurencja obszarowa. Jednak i ta konkurencja została anulowana.

25 sierpnia udało się wykorzystać okno pogodowe i piloci znów mogli polatać. Przygotowano dłuższą konkurencję prędkościową. W SMPJ w klasie STD B zwyciężył Michał Okoń z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej / PWSZ Chełm, a w klasie KLUB B Michał Felisiak z Aeroklubu Kujawskiego. W OSTRÓW GLIDE STD B zwycięzcą był Łukasz Kołodziej z Aeroklubu Rzeszowskiego. Po tej konkurencji zawodnicy mieli dwa dni przerwy.

Na 28 sierpnia Task Setter przygotował ostatnie zadanie - była to konkurencja obszarowa, która dla poszczególnych klas wahała się od 172km do 192km. Wielu pilotom udało się ukończyć zadanie, jednak niektórzy zaliczyli lądowanie w polu. Udało się rozegrać minimum konkurencji do zaliczenia zawodów. Po ostatniej konkurencji wyłoniono zwycięzców.