Just Culture: Przestroga przed niskimi lotami nad plażą...

Niski przelot nad plażą

Niniejszym publikujemy artykuł jednego z naszych Czytelników odnośnie sytuacji, jaką zaobserwował kilka dni temu na Półwyspie Helskim.

"W sobotę 5 maja obserwowałem niebezpieczne zachowanie 2 pilotów motoparalotni i paralotni z napędem w rejonie Kużnic na Półwyspie Helskim. Na dokumentacji widać, że przynajmniej 2 osoby wykonywały niskie (nawet poniżej 2 m od ziemi/wody oraz zaledwie 10 m od linii lasu) przeloty nad plażą i morzem (zdjęcie 1-2, 5-6, żółte kreski). Przeloty takie odbywały się w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań miejscowości. Dodatkowo w tym samym miejscu odbywał się piknik zorganizowany m.in. przez Park Krajobrazowy.

Jeden z pilotów leciał długo i nisko wykonując niebezpieczne manewry tuż nad samą wodą (zdjęcie 3). Jedne z takich manewrów skończył się uderzeniem w wodę (zdjęcie 4) i potencjalnie groźną wywrotką (zdjęcie 5-6). Zdarzenie to miało miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie (5-10 m) od grupki dzieci. Skrzydło uderzyło o zimie blisko dzieci, które dodatkowo podbiegły beztrosko do motolotni z wciąż pracującym silnikiem. Pilot nie mógł się przez kilkadziesiąt sekund wydostać z uprzęży i nie mógł wyłączyć silnika.  Pomogła mu w tym jedna z obecnych tam osób. Zachowanie wszystkich pilotów (stwierdzono przynajmniej 3 różne motoparalotnie/paralotnie z napędem) nisko przelatujących nad plażą i morzem było zupełnie nieodpowiedzialne. W ramach tak propagowanej idei Just Culture chciałbym zwrócić uwagę na kulturę latania w tym zachowanie minimalnych wysokości lotu i odległości od zabudowań ale też  w rejonach publicznych plaż oraz miejsc ochrony zwierząt. Bardzo proszę wszystkich o zachowanie procedur bezpieczeństwa bo nie jest to zabawa dmuchaną piłką na plaży i może skończyć się poważnym wypadkiem.

Plaże z wczasowiczami nie są miejscem do tego typu „pokazów”. Dodatkowo obszar półwyspu Helskiego oraz Mierzei Wiślanej są objęte ochroną sieci Natura 2000, jako wyjątkowe miejsca pod względem migracji ptaków, która akurat teraz może być bardzo intensywna. Loty tuż nad czubkami drzew i tuż nad plażą oraz wodą są zarówno złamaniem zasad wykonywania lotów  tego typu statkami powietrznymi (wysokość, odległość od miejsc przebywania ludzi), jak też regulacji dotyczących ochrony przyrody i ochrony gatunkowej zwierząt".


Film ze zdarzenia:

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus