Przejdź do treści
Marek Szufa
Źródło artykułu

Prezentacja kandydatów do II edycji plebiscytu "Człowiek Roku GA w Polsce": Marek Szufa

Wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej, wielokrotny laureat zawodów w akrobacji samolotowej. Członek Aeroklubu Warszawskiego. Zawodowo kapitan B-767 w Polskich Liniach Lotniczych LOT.  Wieloletni członek Kadry Narodowej i wielokrotny wicemistrz Polski jako pilot akrobacyjny. Wylatał na samolotach ponad 18 000 godzin. Na szybowcach około 1000 godzin. Marek Szufa mówi o sobie: "Lotnictwo od zawsze było i jest moją pasją". Swoje pokazy wykonuje na swoich samolotach: Christen Eagle i replice Curtis Jenny, Sptifire WK VB, CSS-13 i samolotach Extra 300SX i Extra 330.

Marek Szufa słynie z licznych lubianych przez widzów pokazów akrobatycznych. Zajmuje się również restauracją starych samolotów. Jest prekursorem pokazów modelarskich. Marek Szufa jest również wielokrotnym mistrzem Polski w modelarstwie (modele RC w klasie GIGANT F3M i F4G. Został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Mistrz Sportu, Kilkuletni Przewodniczący Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego.

Marek Szufa "dostarcza" rocznie dziesiątki pokazów. Rzadko kiedy odmawia zaproszeń na imprezy lotnicze. Nie będziemy niepoprawni, jeśli powiemy, że to właśnie dzięki niemu, akrobacja lotnicza na najwyższym światowym poziomie poziomie trafiła pod polskie strzechy.... W naszej opinii, występy Marka Szufy nominują go na pozycję ambasaodara polskich "solo-pokazów" akrobatycznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony