Pas startowy w Depułtyczach już prawie gotowy

Układanie nawierzchni pasa startowego w Depułtyczach Królewskich fot. chelmski.eu

W sobotę 24 października br. dobiegło końca położenie warstwy ścieralnej na drodze startowej Akademickiego Lotniska w Depułtyczach Królewskich należącego do PWSZ w Chełmie. Prace przebiegają sprawnie i bez zakłóceń. W ostatnim czasie został też wybudowany helipad, czyli lądowisko dla śmigłowców, które będzie uzbrojone w część związaną z oświetleniem.

Następne etapy prac to uzbrojenie w instalację elektryczną i ustawianie lamp krawędzi drogi startowej, lamp progowych oraz montaż opraw świateł ścieżki podejścia PAPI i opraw świateł wskaźnika ścieżki schodzenia HAPI. Istotną częścią prac, które zostaną wykonane w najbliższym czasie jest montaż wskaźników kierunku wiatru oraz montaż systemu sterowania oświetleniem.


Wszystkie te elementy tworzą całość całego systemu, niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania operacji lotniczych. - Jestem bardzo zadowolony z postępów prac. To jedne z ostatnich, ważniejszych etapów realizacji inwestycji. Do końca roku powinnyśmy zakończyć prace budowlane na lotnisku. Liczymy jeszcze na dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie ponad 6 mln zł na budowę utwardzonej drogi kołowania. Jej budowa powinna potrwać około pół roku – ocenia Rektor, prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.Koszt budowy utwardzonej drogi startowej na lotnisku w Depułtyczach Królewskich wyniesie ponad 21,5 mln zł. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie na ten cel otrzymała ponad 16 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z własnego budżetu uczelnia przeznaczyła około 5 mln zł. Inwestycję realizuje firma Pref-Bet Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów, mająca swoją siedzibę w gm. Wierzbica.

Źródło: PWSZ w Chełmie
comments powered by Disqus