Przejdź do treści
Źródło artykułu

Odroczenia techniczne i procedury administracyjne w sprawie załóg w lotnictwie cywilnym

Rzeczpospolita Polska pragnie zgłosić Komisji Europejskiej zamiar wykorzystania następujących odstępstw. Konieczność zastosowania wymienionych w notyfikacji odroczeń spowodowana jest potrzebą zapewnienia odpowiedniego czasu na dostosowanie się zarówno wszelkich zewnętrznych podmiotów w postaci m.in. organizacji szkolenia lotniczego oraz członków i kandydatów na członków personelu lotniczego, jak i nadzoru krajowego, do nowych lub zmienionych wymagań w zakresie szkolenia (certyfikacji), badań lotniczo-lekarskich i medycyny lotniczej, licencjonowania personelu lotniczego, jak również w zakresie badań certyfikacyjnych Szkoleniowych urządzeń symulacji lotu (FSTD).

Pełna lista odorczeń dostępna jest na stronie edziennik.ulc.gov.pl.

Poniżej lista wybranych odroczeń:

Ogólne odroczenie stosowania wymagań zawartych w załącznikach od I do VII do rozporządzenia 1178/2011 (tzw. horizontal opt-out) w celu zapewnienia niezbędnego czasu Urzędowi na przygotowanie się do obsługi administracyjnej wydawania licencji i certyfikacji ośrodków, według nowych zasad

Zgodnie z art. 12 ust. 1 lit. b) oraz art. 2 ust. 2 lit. a) rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie nr 1178/2011, Załączniki I-VII nie będą w Polsce stosowane do dnia 8 kwietnia 2013 r., z wyjątkiem:

1. przepisu FCL.020 Załącznika I do rozporządzenia nr 1178/2011, dotyczącego wykonywania lotów samodzielnych przez uczniów-pilotów, którego wymagania będą stosowane w Polsce od dnia 8 kwietnia 2012 r. oraz
2. przepisów Załącznika IV (Part-MED) do rozporządzenia nr 1178/2011, którego wymagania będą stosowane w Polsce od dnia 19 marca 2013 r.

Powód: Umożliwienie kompetentnej Władzy Lotniczej w Polsce (Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego) wprowadzenia niezbędnych zmian administracyjnych (w procedurach, systemach informatycznych, procesie szkolenia) w celu stworzenia optymalnych warunków do wydawania licencji Part-FCL i orzeczeń lotniczolekarskich zgodnych z przepisami Part-FCL oraz zatwierdzania organizacji szkolenia lotniczego pilotów, Centrów Medycyny Lotniczej i operatorów FSTD zgodnie z nowymi wymaganiami Załącznika VII do rozporządzenia nr 1178/2011.

Ad. 1. Zastosowanie wymagania przepisu FCL.020 Załącznika I do rozporządzenia nr 1178/2011 od dnia 8 kwietnia 2012 r. pozwoli na wykonywanie samodzielnych lotów uczniom-pilotom szybowców i balonów w momencie ukończenia 14 roku życia, a uczniom-pilotom samolotów, śmigłowców i sterowców od 16 roku życia, bez względu na posiadane przez nich wykształcenie (którą to kwestię regulują obecnie przepisy krajowe).

Ad. 2. Ustalenie terminu stosowania przepisów Załącznika IV do rozporządzenia nr 1178/11 (Part-MED) na dzień 19 marca 2013 r. wynika zaś z konieczności zapewnienia ciągłości w zakresie stosowania wymagań lotniczo-lekarskich w związku z planowaną zmianą przepisów krajowych w tym zakresie.


Odroczenie konieczności posiadania co najmniej licencji LAPL w odniesieniu do pilotów wykonujących loty na lekkich EASA-owskich statkach powietrznych.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 lit. b), w okresie od dnia 8 kwietnia 2013 r. do dnia 8 kwietnia 2015 r. wymagania Załącznika I do rozporządzenia nr 1178/2011 dotyczące pilotów wykonujących loty na lekkich EASA-owskich statkach powietrznych nie będą stosowane na terytorium RP. W tym okresie loty na ww. statkach powietrznych będą możliwe na dotychczasowych zasadach, tzn. z licencją JAR-owską lub po jej wymianie – z licencją Part-FCL wyższej kategorii.

Powód: Odroczenie daty zastosowania wymagań odnośnie licencji LAPL do dnia 8 kwietnia 2015 r. stworzy realne szanse na pojawienie się nowych organizacji szkolących do uzyskania nowej licencji LAPL oraz pozostawi odpowiedni czas na rozszerzenie zakresu istniejących organizacji szkoleniowych o nowe szkolenia pod kątem uzyskania licencji LAPL.


Odroczenie stosowania wymagań wspólnotowych w procesie uznawania licencji oraz orzeczeń lotniczo-lekarskich wydanych przez państwo trzecie pilotom uczestniczącym w niekomercyjnej eksploatacji statków powietrznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i c) rozporządzenia (WE) nr 216/2008

Zgodnie z art. 12 ust. 4 rozporządzenia nr 1178/2011 w okresie od dnia 8 kwietnia 2012 r. do dnia 8 kwietnia 2014 r. zapisy Załącznika III do niniejszego rozporządzenia nie będą stosowane na terytorium Polski w odniesieniu do pilotów z licencjami i orzeczeniami lotniczo-lekarskimi wydanymi przez państwo trzecie uczestniczącym w niekomercyjnej eksploatacji SP o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i c)
rozporządzenia (WE) nr 216/2008.

Powód: Zapewnienie posiadaczom ww. licencji możliwości kontynuowania lotów niekomercyjnych na terytorium RP po uznaniu przeprowadzonym zgodnie z zasadami krajowymi, do czasu spełnienia przez nich wymagań zapisanych w Załączniku III do rozporządzenia nr 1178/2011.


Notyfikacje odroczeń ukazały się w załączniku do komunikatu nr 21 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 25 kwietnia 2012 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony