Nowość na rynku – gra planszowa „Wyścigi Szybowcowe”!

Gra planszowa "Wyścigi Szybowcowe"., fot. Tomasz Wójtowicz

W sklepie dlapilota.pl pojawiła się oferta, jakiej do tej pory nie było na rynku gadżetów lotniczych. Jest nią gra „Wyścigi Szybowcowe", pierwsza na świecie o tej tematyce dedykowana dla pilotów i osób, które chcą nim zostać. Jest ona idealna dla młodych adeptów szybownictwa, których w przystępny i emocjonujący sposób może wprowadzić w tajniki tego sportu i zachęcić do jego uprawiania.

Co istotne, została ona stworzona przez praktykującego pilota, więc opiera się na doświadczeniach zebranych podczas prawdziwej rywalizacji w zawodach szybowcowych. Gra miała swoją premierę 21 maja podczas Szybowcowych Mistrzostw Europy w Turbii, gdzie wzbudziła duże zainteresowanie. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i brak konkurencji tego dnia, załogi spędziły całe popołudnie grając w nią.  Co zatem oferuje nowa gra? Kilka nowatorskich elementów, w tym m.in:

  • Ćwiczenie taktyki przelotów szybowcowych, poznanie zjawisk meteorologicznych i atmosferycznych, które wpływają na lot
  • Realistyczne mapy i widoki ziemi z lotu ptaka gwarantujące doskonałą zabawę dla wszystkich uczestników.
  • Zabawę, a przy okazji podnoszenie umiejętności pilotażu

Jak podkreśla twórca gry, Tomasz Wójtowicz, pomysł na „Wyścigi Szybowcowe” narodził się jakieś 3-4 lata temu, kiedy jego dzieci wchodziły w okres zafascynowania różnego rodzaju rodzinnymi grami. Wtedy też pomyślał, że scenariusz przelotów szybowcowych jest idealnym dla gry planszowej.


„W pewnym momencie zacząłem rysować pierwsze drafty i analizować, jak można by było przenieść na planszę faktyczną złożoność przelotów szybowcowych. Stworzyłem kilkanaście koncepcji, które testowaliśmy w międzyczasie, ale mimo wszystko projekt odłożyłem na bok. Całość udało mi się zrealizować dopiero w tym roku.

Głównym moim założeniem było przekazanie realiów sportu szybowcowego osobom, które nie mają z nim nic wspólnego. Wiele osób się pyta, jak ten szybowiec lata i na czym polega termika, co to są kominy termiczne, żagiel czy też fala. To są dla nich trudne do zrozumienia zagadnienia. Większość sobie wyobraża, że szybowiec startuje, gdzieś tam leci, coś pokręci i wróci po trzech godzinach, nie wiedząc co się w międzyczasie wydarzyło. Trzeba pamiętać, że rywalizacja szybowcowa to jest sport bez trybun.Za pomocą mojej gry chcę właśnie przekazać całe te emocje, taktykę przelotu szybowcowego, nabierania wysokości, wytracania i pokonywania dystansów”, mówi Tomasz Wójtowicz.

Wyścigi Szybowcowe to gra planszowa, która zawiera uproszczenia w stosunku do prawdziwego latania szybowcowego, co spowodowane jest kilkoma czynnikami. M.in. jej autor chciał zilustrować zagadnienia frontu chłodnego i ciepłego, żeby osoba niezwiązana z lotnictwem mogła zrozumieć na czym one polegają. Dzięki grze można przez nie przelecieć, co oczywiście podczas prawdziwych lotów nie jest możliwe.

Ale dzięki takiemu zobrazowaniu ktoś może zrozumieć z jakimi zjawiskami wiąże się np. front ciepły, a po drugie znacząco ubarwia on grę i dodaje nowych ciekawych pól, przez które należy się przemieścić.


Gra jest skierowana przede wszystkim do szybowników, żeby mogli się oni dzielić swoimi przeżyciami z osobami niezwiązanymi z szybownictwem i wciągać ich w tę pasję, zachęcać i zaszczepiać im bakcyl latania. Pilot zamiast opowiadać o swoich dokonaniach może zaprezentować "Wyścigi Szybowcowe" i na jej bazie przybliżyć zasady tego sportu.

Jak akcentuje Tomasz Wójtowicz, na ogólnoświatowym rynku lotniczych gier planszowych nie ma żadnej zbliżonej tematycznie do gry „Gliders Racing”.


„Jako szybownik mogę powiedzieć, iż ta gra idealnie odzwierciedla emocje i taktykę nabierania wysokości, podejmowania decyzji, czasami bardziej, a czasami mnie ryzykownych. Uczy też lotniczego rzemiosła, porusza zmysły nie tylko w płaszczyźnie jednowymiarowej, ale i trójwymiarowej, jako, że korzystamy również z planszy, która pokazuje naszą wysokość. Gra jest bardzo ciekawie zobrazowana graficznie i zawiera drewniane pionki w kształcie szybowców. Całość wykonana jest z przyjaznych materiałów”, dodaje.

Gra Gliders Racing jest dostępna w sklepie dlapilota.pl (LINK)


Artykuł zawiera lokowanie produktu

Źródło: dlapilota