Przejdź do treści
Źródło artykułu

Książka "Kpt. pilot Mieczysław Józef Michał Lewandowski"

Dla fanów historii lotnictwa mamy dobrą wiadomość. Jest już dostępna książka pt. "Kpt. pilot Mieczysław Józef Michał Lewandowski" autorstwa Henryka Juszczaka.

Książka przedstawia biografie kaliszanina kpt. pilota Mieczysława Józefa Michała Lewandowskiego. Na 50 stronach formatu B5, opisana jest Jego młodość, służba w Wojsku Polskim, udział w II Wojnie Światowej w Dywizjonach w Anglii, trudne życie po powrocie w 1947 roku do Polski. Wspomnienia o Dziadziusiu, wnuczek Mieczysława, Barbary i Anny w szczególny sposób ilustrują Jego sylwetkę. Książka stanowi jakby uzupełnienie „Kaliskich skrzydeł” w których Mieczysław jest przedstawiony zbyt skromnie i z niewielkimi błędami.

"Kogo to zaciekawi, że sto lat temu do szkoły lotniczej wstąpił ktoś, kto potem został Dziadziusiem, którego wciąż mając sporo lat nie nazwę inaczej. Dla mnie Dziadziuś jest osobą, którą pamiętam, która mimo upływu lat towarzyszy mi w wielu sytuacjach życiowych. To jak mnie wychował, czego mnie nauczył i co mi powiedział o życiu stanowi dla mnie zawsze wytyczną do podejmowania decyzji. dla mnie w pamięci jest, to że latem po służbie w Toruniu, w czasach kawalerskich odpoczywał na wyspie Małpi Gaj i pływał po Wiśle. Tak jak to, że jako kilkuletni chłopiec ze starszymi kolegami pławił kozackie konie w Prośnie" – wspomina kpt. pilota Mieczysława Józefa Michała Lewandowskiego wnuczka.

To interesująca historia dlatego, że wyjaśnia spory historyków o Lewandowskich a było ich kilku w tym trzech Mieczysławów. Bezspornie wyjaśnia biogram jednego z nich, kaliszanina z urodzenia. Dotarcie do źródłowych dokumentów pozwoliło opisać Jego lotnicze dokonania. Wspomnienia rodzinne znakomicie uzupełniają Jego sylwetkę, czasami niesfornego pilota.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony