Katastrofa Vickers 804 Viscount SP-LVA – poszukiwani pasażerowie wcześniejszego lotu

Katastrofa SP-LVA - zaproszenie na uroczystość upamiętniającą, fot. profi Katastrofa LOT’nicza LOT Vickers 804 Viscount SP - LVA

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników (MSAADP) prosi o pomoc w dotarciu do pasażerów samolotu, którym 20 sierpnia 1965 r. przyleciały polskie dzieci i młodzież z Warszawy/Poznania do Lille we Francji. Maszyna należąca do PLL LOT Vickers 804 Viscount (znaki rejestracyjne SP-LVA) w drodze powrotnej rozbiła się w Jeuk w Belgii, wracając do Wrocławia.

Zginęła czteroosobowa załoga: pilot Marian Kowalewicz (37 lat), kpt. Leszek Kmin (38 lat), stewardessa Emilia Martowska-Kostrzewa (28 lat) oraz stewardessa Jadwiga Kowalczuk (28 lat).

Organizacja prosi o kontakt pasażerów, świadków katastrofy, osoby, które posiadają artykuły z gazet – oraz inne materiały dotyczące tej katastrofy – powiedziała portalowi polskifr.fr Yvette Poplawska prezes z Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART.Stowarzyszenie prosi o wszelkie możliwe informacje: +32 (0) 477075874, virtualia.art@gmail.com 17 sierpnia 2019 r. w Borlo w Belgii odbędzie się Ceremonia upamiętniająca Katastrofę lotniczą. Memoriał postawiony będzie z inicjatywy Właściciela Museum ‘’Winter 1944 w Borlo’’, przy współpracy MS AADP Virtualia ART. Wszystkie części samolotu Vickers 804 Viscount SP-LVA będą dostępne już na terenie Museum w Borlo po 1.08.2019 roku.

Grupa detektorzystów HAL z Hasselt – Kuringen nadal pracuje nad ustalaniem numerów z części samolotu Vickers 804 Viscount SP-LVA, które odnaleziono po 54 latach w ziemi w Jeuk.  28.04.2019 r w Hasselt – Kuringen odbędzie się event pokazujący prace detektorzystów, oraz wstępnie EXPO’zycja, której tematem jest ,,Szczątki polskiego Vickers 804 Viscount SP-LVA’’.

Samolot Vickers 804 Viscount SP-LVA, wystartował z Lotniska Okęcie. Na jego pokładzie znajdowała się tylko załoga. Samolot wylądował na Lotnisku Ławica w Poznaniu, zabierając pasażerów (głównie dzieci i młodzież) do Lille we Francji. Planowany powrót był do Wrocławia.

W tym dniu, przez całą Europę przechodziły fronty burzowe. Problemy zaczęły się w drodze powrotnej na trasie z Belgii do Polski. Kontrolerzy obszarowi Belgii widzieli samolot na ekranach stacji radiolokacyjnych, pomimo to nie było z załogą łączności. Zaobserwowano liczne gwałtowne manewry samolotu. Być może załoga próbowała uniknąć lokalnych burz. Vickers 804 Viscount SP-LVA rozbił się uderzając uprzednio o słupy wysokiego napięcia. Samolot spadał z płonącym skrzydłem. Cała załoga zginęła.

– Fanpage na Facebook: Ceremonia 17.08.2019 roku od godz. 11.00 w Borlo ‘Museum ‘’Winter 1944,, (LINK)

– Wywiad dla PEPE TV ‘Kierunek Zachód
20.08.1965 katastrofa lotnicza PLL _LOT Vickers 804 Viscount SP – LVA w Jeuk w Belgii. TVP Polonia z Rohnny Schils Właścicielem Museum “Winter 1944” – oraz z Yvette Poplawska o poszukiwaniu grupy dzieci i młodzieży, która Załoga samolotu wysadziła w Lille we Francji 20.08.1965 roku. rozmawiali: dziennikarze z PEPE TV ‘Kierunek Zachod – Piotr Płonka i Marlena Kacprzak (LINK)

Materiał: Zatajone katastrofy polskiego lotnictwa (LINK)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus