Zobacz film z Łukaszem Czepielą i Zivko Edge 540 kręcony z drona

Samolot Zivko Edge 540 Łukasza Czepieli, fot. Bartek Szatkiewicz

W miniony czwartek w sieci pojawił się film w roli głównej z Łukaszem Czepielą oraz jego wspaniałym samolotem Zivko Edge 540. Wiele razy widzieliśmy jego kunszt pilotażu podczas wyścigów Red Bull Air Race oraz pokazach lotniczych w całej Polsce, jak również na filmach z takich wydarzeń jak Przelot pod mostami w Warszawie czy Lądowanie na Molo w Sopocie.

Jadnak pierwszy raz cały projekt został nagrany przy pomocy drona! Zestawienie samolotu, który może przemieszczać się nawet ponad 400 km/h z dronem, którego osiągi są... no właśnie zaskakująco spore, ponieważ przekraczają grubo ponad 100 km/h! Customowe drony FPV, wykonane i pilotowane przez Jakuba Waletko cechują się brakiem jakichkolwiek czujników czy sensorów co sprawia, że pilot nie jest w żaden sposób ograniczony przez system.

Jedynymi ograniczeniami jest wyobraźnia i umiejętności. Kilka dni zdjęciowych, w czasie których największym wyzwaniem była synchronizacja. Obie maszyny latały na skrajnych zakresach prędkości. Dla samolotu akrobacyjnego są to prędkości bliskie przeciągnięciu, natomiast dron musiał lecieć tak szybko jak tylko mógł. Utrudnieniem w takich warunkach była długotrwałość lotu drona, na jednej baterii przy takich prędkościach było to około półtorej do dwóch minut.

Efektem tej współpracy są dynamiczne i widowiskowe ujęcia! Wkrótce pojawi się kolejny film, tym razem z drugim samolotem, którym Łukasz lądował na Molo w Sopocie - Carbon Cub’em.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus