Cykl Skyclips SKYbrary: „Callsign Confusion”

Cykl Skyclips SKYbrary: „Callsign Confusion”

Na stronie SKYbrary pojawił się nowy cykl edukacyjny Skyclips, który przybliża kwestie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa lotniczego i w zamierzeniach ma przekazywać praktyczne wskazówki przydatne dla każdego pilota.

Kolejnym z tematów, który został omówiony w jego ramach, jest „Callsign Confusion”, traktujący o  wykonywaniu lotów w obrębie jednej przestrzeni powietrznej przez dwa (lub więcej) samoloty z podobnie brzmiącym znakiem wywoławczym (callsign).

Autorzy krótkiej animacji przybliżają hipotetyczną sytuację, gdy zniżanie rozpoczęły dwa samoloty o bardzo zbliżonym callsign. Jednemu z nich kontroler przekazuje instrukcje do wykonania, ale ich odbiór potwierdzają obie załogi w tym samym momencie, przez co korespondencja nakłada się na siebie i jest nieczytelna. Po krótkiej chwili widzimy, że na ekranie radaru pojawia się sytuacja konfliktowa, która powoduje aktywowanie się na obu samolotach systemów TCAS.

Wiele linii lotniczych posiada zabezpieczenia systemowe, które na etapie nadawania numerów rejsów lub planowania eliminują tego typu zagrożenia. Kolejnym z nich jest również Eurocontrol Call Sign Similarity Tool. Jak możemy dowiedzieć się z przedstawionego materiału, podczas nadawania przez radio należy mówić zwięźle i krótko, jasno się wyrażać i precyzować sformułowania, a także wymawiać callsign litera po literze, dzięki czemu można uniknąć większości pomyłek wynikających z nieczytelnej korespondencji.

Zapraszamy do zapoznania się z animacją (należy kliknąć poniższy obrazek).


O SKYbrary

SKYbrary jest elektroniczną biblioteką zapewniającą dostęp do materiałów przydatnych w ramach przygotowań do wykonywania operacji lotniczych, zarządzania ruchem lotniczym (ATM), a także ogólnie odnoszących się do bezpieczeństwa lotniczego. Jest to serwis, który zapewnia użytkownikom dostęp do danych bezpieczeństwa publikowanych na stronach internetowych różnych organizacji lotniczych, organów regulacyjnych, dostawców usług oraz producentów.

SKYbrary przyjmuje koncepcję produktów Media-wiki, czyli każdy może komentować, proponować modyfikację istniejącego artykułu, proponować nowy temat lub przesłać projekt artykułu. Jednak istotną różnicą, która odróżnia SKYbrary od podobnych stron, to proces zarządzania treścią i kontroli, wspierany przez odpowiednie zarządzanie prawami autorskimi użytkowników, a także zapewnianie wymaganej jakości, wiarygodności i spójności przechowywanych danych bezpieczeństwa.

Celem inicjatywy jest stworzenie kompleksowego źródła informacji na temat bezpieczeństwa lotniczego i udostępnienie go użytkownikom z całego świata. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.skybrary.aero


Czytaj również:
Kontroler ruchu lotniczego, Maciej Szczukowski opowiada o portalu SKYbrary
Cykl Skyclips SKYbrary: „Lądowanie bez zgody ATC”

 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus