Przejdź do treści
Konferencja prasowa 64. Pucharu Gordona Bennetta (fot. gb2020.aeroklub-polski.pl)
Źródło artykułu

Baloniarze ze świata w Toruniu – rozpoczynamy Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta

Toruń gości 64. Puchar Gordona Bennetta – najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-22 sierpnia 2021 r. na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego.

Toruń posiada bogate tradycje lotnicze. Stacjonował tu w międzywojniu batalion balonowy i działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Trzykrotnie odbywały się tutaj także Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar płk. Aleksandra Wańkowicza (w latach 1935, 1936 i 1937).

Podczas środowej konferencji prasowej Marszałek Piotr Całbecki wraz z Prezesem Aeroklubu Polskiego Jerzym Makulą, Dyrektorem Organizacyjnym Zawodów Arkadiuszem Iwańskim i Dyrektorem Sportowym FAI Benoid Pelard przybliżyli zasady rozgrywanych zawodów. Na konferencji nie zabrakło również załogi Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego, dzięki którym po 85-latach najbardziej prestiżowe zawody lotnicze powróciły do Polski.

Tradycją jest, że przywilej organizacji zawodów o Puchar Gordona Bennetta przypada zwycięskiej ekipie w kolejnym roku. Mateusz Rękas i Jacek Bogdański w sposób niezwykły zdobyli Puchar w 2018 roku – podkreślał w trakcie konferencji Benoid Pelard.

  

Z toruńskiego lotniska wystartuje piętnaście międzynarodowych ekip, które powalczą o najbardziej pożądaną nagrodę lotniczą. Start zaplanowany jest na piątek 20 sierpnia, między godz. 19:00 a 21:00, ale z uwagi na warunki pogodowe, może zostać przesunięty na kolejne dni.

Już dziś w Toruniu o godz. 18:00 odbędzie się prezentacja drużyn – Stare Miasto (Ruiny Zamku). Ceremonię otwarcia imprezy zainauguruje o godz. 18:00 przelot samolotów Iskra nad toruńską starówką. Na godz. 18:30 zaplanowano paradę drużyn – przejście ulicami miasta do Pałacu Dąmbskich, gdzie o godz. 19:00 odbędzie się Ceremonia Otwarcia 64 Międzynarodowych Zawodów o Puchar Gordona Bennetta. Tego dnia zostaną również rozlosowane numerki startowe drużyn.

Polskę reprezentować będą trzy załogi – Mateusz Rękas i Jacek Bogdański (POL-1), Krzysztof Zapart i Adam Ginalski (POL-2) oraz Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak (POL-3). 

Zmaganiom pilotów będą towarzyszyły pokazy lotnicze samolotów, szybowców i spadochronów oraz kolorowa fiesta ponad czterdziestu balononów na ogrzane powietrze, które nad miastem będą latały dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

W piątek (20 sierpnia) o godz. 16:00 wystartuje Piknik na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego, podczas którego na uczestników przez cały czas trwania imprezy czeka m.in.: statyka wojskowa, pokaz samochodów zabytkowych, statyka i atrakcje lotnicze, strefy atrakcji Partnerów, strefy atrakcji Sponsorów, strefa food court, Wesołe miasteczko, animacje dla dzieci. Organizatorzy przygotowali też warsztaty modelarskie dla dzieci pn. „Smyki na Start”, podczas których najmłodsi goście pikniku na pewno nie będą się nudzić. Wystarczy wpaść z opiekunem do namiotu modelarskiego, w którym będzie można zbudować samodzielnie latający model szybowca PW-5 „Smyk”, ale to nie wszystko. Fajni instruktorzy z Aeromodelklubu Artbem pomogą zmontować Smyka i pokażą jak go puszczać. Każdy uczestnik otrzyma oryginalny Certyfikat na potwierdzenie wykonania i pierwszego lotu modelu. Zapraszamy!


Dodatkowo w godzinach 17:30-18:30 odbędzie się pokazy modeli latających w wykonaniu czołowych modelarzy Aeroklubu Polskiego. Marek Dąbrowski z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, wielokrotny Mistrz Polski, zaprezentuje w locie zdalnie sterowaną, pięknie odwzorowaną makietę samolotu SNJ5 „Texan” (F4C). Radosław Oleksy z Aeroklubu Ostrowskiego, wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w konkurencji latających makiet samolotów (F4H) zaprezentuje w locie zdalnie sterowaną makietę samolotu FOKKER Dr.1. Michał Rumiński z Aeroklubu Pomorskiego, czołowy zawodnik w konkurencji dużych modeli akrobacyjnych F3M oraz IMAC – Wicemistrz Świata w Akrobacji Szybowcowej Leszno 2021 – zaprezentuje w locie duży model akrobacyjny do startów w klasie IMAC.

W godzinach 19:00-22:00 planowany jest slot wylotu balonów Międzynarodowych Zawodów o Puchar Gordona Bennetta. Sam start jest bardzo widowiskowy – balony wznosić się będą w niebo w towarzystwie hymnu narodowego.

Podobne atrakcje jak w piątek, czekają na gości przybyłych na piknik w sobotę (21 sierpnia). Tego dnia impreza rozpocznie się o godz. 12:00. Na sobotnie popołudnie dodatkowo przygotowano pokazy lotnicze.

W godz. 17:00-19:00 na niebie zobaczymy statki powietrzne cywilne i wojskowe. Pokaz rozpocznie samolotem  M18  pil. Maciej Lipiński, który wykona przelot nad pasem na małej prędkości oraz przelot na dużej prędkości. Po nim samolotem C130 pil. Michał Ruba wykona serię przelotów na różnych parametrach lotu. Przelot na dużej prędkości, przelot na minimalnej prędkości. Następnie czterech pilotów: Amadeusz Tański, Michał Czerwiec, Igor Buhaj i Łukasz Zając dadzą pokaz samolotami TECNAM P2008 lotu w formacji, zakręty w formacji, przelot na dużej prędkości, przelot na minimalnej prędkości, mijanka dwóch samolotów, rozejście do lądowania.

Jan Makula szybowcem S-1 Swift da pokaz pilotażu unlimted: seria figur autorotacyjnych, pętla, beczka, korkociąg, immelman. Kolejnych wrażeń dostarczy lecąc samolotem Edge 540 Łukasz Czepiela. Jego pokaz najczęściej zaczyna się od serii beczek autorotacyjnych. Po czym samolot wykonuje ślizg na ogon beczkami, korkociąg odwrócony, figury zawisu aby zademonstrować ogromny nadmiar maszyny i latania na bardzo małych prędkościach niemalże w zawisie. Jedną z figur akrobacji jest "serce" malowane dymem na niebie. Prędkości w trakcie wykonywania akrobacji wynoszą od minus 80km/h w locie "na wstecznym" w trakcie ślizgów na ogon do ponad 400km/h w locie koszącym.

Następnie Łukasz Czepiela (Edge 540) wykona pokaz wspólnie z Piotrem Kowalskim (Extra 300): pętla w szyku, przelot na niskiej wysokości, kubańska ósemka, mijanka. Po czym Piotr Kowalski zaprezentuje się solo.

Do Torunia z Inowrocławia przyleci też śmigłowiec Mi-24, który wykona trzy przeloty w poszczególnych konfiguracjach: szybka, wolna, z przechyleniem do publiczności. Za sterami zasiądzie Mariusz Król.

Na toruńskim niebie zobaczymy też samolot AN-2, pilotowany przez Adama Jakubowicza, który wykona krótki start, przelot na dużej prędkości, przelot na małej prędkości, lot po niskim kręgu. Nie może też zabraknąć motoparalotni – Krzysztof Matykiewicz, Dawid Bugaj, Wojciech Bógdał, Łukasz Sarzyński wykonają przelot w formacji diament, ciasne zakręty, lot z użyciem wytwornicy dymu.

Na zakończenie dwoma samolotami Extra 330 Wojciech Krupa i Wojciech Grzechowiak zaprezentują start z mijanką, mijanka beczkami, lot lustrzany, oblot, etażerka, serce, pętla w formacji, wiraż.

Po akrobacjach na niebie, na ziemi Pokaz Balonowy i Fire Show: muzyka, światło dźwięk. A na zakończenie o godz. 21:00 Fiesta Balonowa / Grupa Lotnicza Roleski (replika balonu Braci Montgolfier).

Sponsorem strategicznym wydarzenia jest Energa Grupy Orlen, partnerem głównym Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, natomiast sponsorami Krajowa Spółka Cukrowa S.A., Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Warsaw Flight Safety, Totalizator Sportowy LOTTO, Gaspol oraz Tickmill. Partnerem 64. Pucharu Gordon Benetta Toruń 2021 jest Auto Frelik autoryzowany dealer i serwis Mercedes Benz.


Przeczytaj również:
Startuje 64. Puchar Gordona Bennetta
Poczta Balonowa z okazji 64. Zawodów o Puchar Gordona Bennetta
64. Puchar Gordona Bennetta wystartuje z Torunia
Piknik 64 Międzynarodowych Zawodów o Puchar Gordon Bennetta
100 dni do startu 64. Pucharu Gordona Bennetta w Polsce

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony