Aeroklub Polski rozpoczyna jubileusz 95-lecia – konferencja prasowa
24 kwietnia, w hangarze Aeroklubu Warszawskiego przy ul. Księżycowej 1 w Warszawie, odbyła się konferencja prezesa Włodzimierza Skalika oraz zarządu Aeroklubu Polskiego XIX kadencji. Na spotkaniu zaprezentowany został nowy zarząd AP, omówione jego cele oraz wyniki finansowe za 2013 r.
Prezes AP przedstawił również plany sportowe związku na najbliższy sezon letni oraz informacje na temat zbliżających się imprez rangi mistrzostw Europy i świata planowanych w naszym kraju. Poruszona została również kwestia rozwoju lotnisk sportowych i regionalnych oraz wizji ich rozbudowy i modernizacji.
Przemawiając, Włodzimierz Skalik podkreślał, iż ”Rok 2014 pod wieloma względami dla polskiego lotnictwa jest szczególny. AP funkcjonuje od 1919 r., w związku z czym w tym roku obchodzimy jubileusz jego 95-lecia. To spotkanie inauguruje obchody rocznicowe i aby odpowiednio dobrze uczcić 95 lat lotnictwa sportowego i ogólnego, zorganizujemy w tym roku na terenie Polski aż 6 imprez rangi mistrzostw świata. To rzecz niebywała i ogromny wysiłek organizacyjny, ale też możliwość zobaczenia najlepszych polskich i światowych pilotów.
Oprócz tego, chciałbym się podzielić kilkoma innymi ważnymi sprawami. 29 marca odbył się II Kongres AP, drugi od historycznego momentu przekształcenia struktury AP do nowych wymogów ustawowych. W sumie pracujemy w 11 osób w ramach wolontariatu. Zasadą jest to, że władze aeroklubu pracują społecznie. To jest ciekawe wyzwanie dla ludzi, którzy chcą z pasją pracować dla społeczności. Wspierani jesteśmy przez nielicznych pracowników biura.
Na najbliższą kadencję nowy zarząd wyznaczył sobie cztery cele główne:
1) Budowa wspólnoty – chcemy, żeby środowisko lotnicze było jedną wielką rodziną. Żeby wszyscy się dobrze czuli wśród nas. To ogromne wyzwanie, ale jest to możliwe do zrealizowania. Ilość organizacji, które są skupione wokół AP w ciągu ostatniego półrocza wzrosła o 50 %. Dzisiaj zrzeszamy ich 87, a liczba członków wzrosła o 30% do 7 tys. pilotów, skoczków, modelarzy.
2) Utrzymanie pozycji lidera AP wśród polskich związków sportów, ale też wśród aeroklubów narodowych. Jesteśmy członkiem FAI, która zrzesza ponad 100 aeroklubów z całego świata. Dzięki naszym osiągnięciom znajdujemy się w absolutnej ich czołówce i zajmujemy trzecie miejsce na świecie. Przykładem tego są 62 medale zdobyte w ubiegłym roku na wszystkich mistrzostwach. Jest to efekt ogromnego wysiłku naszych sportowców i działaczy.
3) Zapewnienie, żeby Polska była miejscem bezpiecznej i swobodnej działalności lotniczej. W ciągu ostatnich 3-4 lat udało nam się zrobić wiele, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Udało nam się wpłynąć na ustawodawcę, aby ten zmienił przepisy regulujące działalność obiektów lotniczych. W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat powstało ok. 150 nowych lądowisk. To jest przykład, czego możemy dokonać, gdy biurokracja przestaje przeszkadzać. Chcemy, żeby w Polsce biurokracja działała w lotnictwie, tylko na tyle, na ile jest to konieczne. Chcemy doganiać w tym aspekcie Czechów, Słowaków i Litwinów, bo tam swoboda działania GA jest o wiele większa.
4) Popularyzacja lotnictwa wśród dzieci i młodzieży - co jest niezwykle ważnym zadaniem. Nasz długoterminowy sukces zależy od tego, jak będziemy wykonywali pracę z lotnictwem i młodzieżą. Co ważne, to zadanie musi być zrealizowane razem z mediami, bowiem musimy dotrzeć wszędzie tam gdzie tylko możemy".
W dyskusję włączył się również Bohdan Włostowski, Sekretarz Generalny AP, który omówił najważniejsze imprezy, jakie w tym roku odbędą się w Polsce. Kolejno przybliżał szczegóły 17 Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej (22.07-02.08 Toruń), 33 Szybowcowych Mistrzostw Świata (21.07-10.08 Leszno), Mistrzostw Świata Modeli na Uwięzi Juniorów i Seniorów (09-17.08 Włocławek), 1 Balonowych Mistrzostw Świata Kobiet (08-13.09 Leszno) i 19 Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata (19-24.08 Toruń).
Następnie, Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy Aeroklubu Polskiego, nawiązał do działalności spółki Aeropartner, która zajmuje się kwestią rozwoju lotnisk aeroklubowych.
Rozwijając ten temat, Bohdan Włostowski podkreślał, iż „Ustawa o prawie lotniczym sprawiła, że pojawiła się nowa kategorii lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Nie trzeba już przeznaczać dużych środków na wielkie lotniska. W Polsce działa 62 aeroklubów, z których każdy ma jakieś lotnisko, które, żeby je upublicznić, wymaga niewielkich inwestycji w infrastrukturę. Powodzenie takiej operacji sprawi, iż możliwe będzie tam wykonywanie legalnych usług lotniczych, a także operacji np. w zakresie przewozu cargo. Może to też umożliwić poszczególnym samorządom przyciągnięcie w te miejsca biznesu. Dzięki temu otworzą się nowe perspektywy. Naszą ambicją jest, aby na początku w Polsce powstało 30 tego typu obiektów. W dalszej kolejności będziemy chcieli przekształcać również i lądowiska”.
Włodzimierz Skalik dodał: „AP zarządza największą w Polsce siecią lotnisk, które są lotniskami użytku wyłącznego, a chcemy rozwijać obiekty użytku publicznego. Dlatego też powstała spółka Aeropartner, która jest w 100% zależna od AP. Jej zadaniem jest wspieranie tego pomysłu od powstania koncepcji do certyfikowania danego obiektu. Charakter tej spółki jest usługowy i ma ona świadczyć usługi, a lotniska będą pracowały na swój własny rachunek”.
Na koniec prezes AP odniósł się jeszcze do kwestii finansowania sportów lotniczych:
„W Polsce obowiązuje takie podejście, że sporty nieolimpijskie są zdecydowanie gorzej traktowane finansowo. Fakt ten powoduje, ze nasze sukcesy nie przekładają się na deszcz pieniędzy i nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów udziału medalistów w mistrzostwach. Jeśli kadra sportowa polskiego lotnictwa liczy 380 zawodników, to zaledwie 25-30% z nich jest w jakikolwiek sposób dotowanych. Ok. 60-70 % polskiej kadry nie otrzymuje żadnej dotacji i jest to ogromny problem. Naszą ambicją jest budowanie nowych źródeł finansowania”.
Aeroklub Polski - Polski Związek Sportu Lotniczego jest członkiem Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. Związek zrzesza aerokluby regionalne oraz ponad 7000 członków. Swoją działalność opiera przede wszystkim na społecznej pracy członków. Kadra Narodowa w sportach lotniczych liczy ponad 240 zawodników w 9 dyscyplinach. Poza działalnością sportową Aeroklub Polski zarządza 32 lotniskami i aktywnie reprezentuje interesy lotnictwa ogólnego w Polsce. Dodatkowo zrzeszone w AP aerokluby regionalne odpowiadają za większość szkoleń lotniczych prowadzonych w Polsce.
Komentarze