62. Puchar Gordona Bennetta 2018 w Szwajcarii
Pod koniec września, najlepsi zawodnicy balonowi świata zbiorą się w Bernie, czwartym co do wielkości i ludności mieście Szwajcarii, aby rywalizować o najbardziej prestiżowe trofeum lotnicze.
Trwają ostatnie przygotowania do 62. edycji międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. W imprezie, która potrwa od 27 września do 6 pździernika 2018 r., weźmie udział 21 załóg reprezentujących dwanaście krajów.
Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.
Podobnie jak w ubiegłym roku Polskę reprezentowały będą dwie załogi balonowe w składzie:
• Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski (POL01),
• Mateusz Rękas i Jacek Bogdański (POL02).
(POL01) (POL02)
Polska pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta, ostatni raz w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim. Obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 112 lat temu. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000m3, piloci mogą lecieć do 80 godzin. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m. O kierunku lotu balony decyduje wiatr, który ma różne kierunki na różnych wysokościach. Zadaniem zespołów jest znalezienie najlepszych wiatrów, aby pokonać najdłuższy dystans w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.
Po ceremonii otwarcia 27 września, kolejnego dnia balony wzniosą się w powietrze z terenu kompleksu sportowego Grosse Allmend. W dniach 28-29 września w Bernie odbędzie się Fiesta, na którą przygotowano wystawy i rozrywki dla dzieci i dorosłych pozwalające odwiedzającym poznać także pozostałe dyscypliny lotnicze, w tym m.in. sport samolotowy, sport śmigłowcowy, sport szybowcowy oraz spadochronowy. A wieczorem na uczestników Fiesty będzie czekała nocna gala balonów.
Dotej pory największą ilość zwycięstw w tej imprezie wywalczyły załogi ze Stanów Zjednoczonych. Podczas ubiegłorocznej imprezy zdobywcą Pucharu była załoga francuska (FRA-1) w składzie Vincent Leÿs i Christophe Houver. (Relację z Pucharu Gordona Bennetta w 2017 roku można przeczytać – TUTAJ). Jak będzie w tym roku? Zapraszamy do śledzenia rywalizacji na stronie www.gordonbennett.aero
Komentarze