Przejdź do treści
Źródło artykułu

Creotech podpisał umowę z ESA na opracowanie kluczowych komponentów satelitarnej komunikacji 5G

Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks) - poinformowała spółka.

"Wartość projektu wynosi około 600 tys. euro, z czego ok. 480 tys. euro jest finansowane przez ESA, a reszta kwoty jest finansowana przez wykonawców m.in. w postaci wkładu technologicznego. W projekcie spółka jest liderem i przypada na nią ok. 50 proc. wartości całego projektu i 50 proc. wspomnianego finansowania z ESA" - napisano w komunikacie spółki.

Jak podano, celem projektu jest weryfikacja możliwości ultraprecyzyjnego synchronizowania czasu i częstotliwości komponentów sieci mmWave 5G. Celem projektu jest także weryfikacja możliwości integracji takiego rozwiązania z infrastrukturą 5G Non-Terrestrial Networks (sieci 5G instalowanych poza środowiskiem ziemskim). Rozwiązania synchronizacji sieci są opracowywane przez spółkę w ramach działalności związanej z technologiami kwantowymi.

"Rośnie zapotrzebowanie na bezpieczną komunikację bezprzewodową o wysokiej wydajności oraz nowoczesne metody wymiany informacji w ramach sieci prywatnych. Odpowiedzią na te globalne potrzeby jest satelitarna komunikacja 5G, która dzięki innowacyjnym projektom pozwala oferować zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, infrastruktury krytycznej, inteligentnych miast (Smart City) oraz segmentu dronów. Firmy takie jak nasza, posiadające bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie infrastruktury satelitarnej, mogą odegrać kluczową rolę w budowie najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym obszarze, wspierając rozwój bezpiecznej wymiany danych i przyszłych technologii informacyjnych" – ocenia prezes zarządu Creotech Instruments Grzegorz Brona.

Projekt zakończy się na 7 poziomie gotowości technologicznej (PGT 7, TRL 7), co pozwoli opracowane rozwiązanie wdrożyć do produkcji w oparciu o zaplecze produkcyjne spółki.

Równolegle Creotech opracowuje rozwiązania z zakresu komunikacji kwantowej, uczestniczy w budowie polskiego komputera kwantowego, jak również jest zaangażowany w powstanie pierwszego dużego komputera kwantowego realizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej. (PAP)

mbi/ ana/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony