Obowiązek szczepienia w USA może spowodować niedobór pilotów

Flota samolotów American Airlines, fot. WRCB

W miarę zbliżania się sezonu świątecznego dwie główne amerykańskie linie lotnicze stoją w obliczu potencjalnego niedoboru pilotów, który według niektórych związków zawodowych może się zwiększyć z powodu obowiązkowych szczepień na Covid-19. Nie tylko oczekuje się, że w tym roku będzie latać więcej pasażerów, ale linie lotnicze szybko zbliżają się też do terminu obowiązkowych szczepień swoich pracowników określonego przez władze federalne.

Zgodnie z przepisami administracji Prezydenta Bidena, pracownicy linii lotniczych muszą zostać zaszczepieni do 8 grudnia, a w przypadku personelu American nawet wcześniej, do 24 listopada, dzień przed Świętem Dziękczynienia. W odpowiedzi na ten fakt, pojawiły się komentarze ze strony związku pilotów Southwest Airlines, że może wystąpić brak wystarczającej liczby pilotów do obsługi lotów podczas Święta Dziękczynienia i świąt Bożego Narodzenia. Podobne oświadczenie wydał związek pilotów American.

Kapitan Eric Ferguson, prezes Allied Pilot Association, który reprezentuje 15 tys. pilotów American Airlines podkreśla: „Kierownictwo American Airlines rozmawia z Allied Pilot Association o wszystkich sprawach związanych z pandemią, w tym zobowiązaniach dotyczących szczepień”. Jak informuje związek, termin zakończenia szczepień, który pierwotnie został określony na 24 listopada, został przesunięty, co nie wpłynie na poziom bezpieczeństwa, jednocześnie zapobiegając niestabilności branży w przededniu kolejnego sezonu świątecznego.

W ostatni weekend dziesiątki tysięcy podróżnych było bardzo niezadowolonych bowiem linie Southwest Airlines anulowały ponad 2 tys. lotów, co wskazuje, że może to być początek większej liczby odwołań i opóźnień u innych przewoźników. „Pasażerowie American i Southwest muszą być przygotowani na chaotyczne Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie” – powiedział Henry Harteveldt, analityk lotniczy. „Chcę podróżować w obu tych terminach, ale muszę dwa razy zastanowić się nad wyborem linii lotniczej” – dodał.

Źródło: californianewstimes.com
comments powered by Disqus