Przejdź do treści
Chwała Bohaterom - wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury
Źródło artykułu

"Chwała Bohaterom - wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury" – premiera filmu we wrześniu

Wielkimi krokami zbliżają się premierowe pokazy filmu "Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury". To tytuł filmu dokumentalnego, który realizowany jest w Jastrzębiu Zdroju i jego okolicach. Realizatorem tego projektu jest utytułowany twórca filmowy – Paweł Bogocz.

Realizacja rozpoczęła się ponad 2 lata temu. Przez kilka miesięcy trwały poszukiwania odtwórców głównych ról w filmie – castingi miały miejsce w Cieszynie, Katowicach, Krakowie, Sosnowcu… Film Pawła Bogocza to nie tylko wspomnienie tych najwybitniejszych, przedwojennych polskich lotników, ale i próba odpowiedzi na pytanie czym jest „bohaterstwo”, kim jest „bohater”, dlaczego warto uczyć się historii. To dlatego m.in. w filmie pojawia się stanowczo zbyt mało znana postać urodzonego przed wojną w Jastrzębiu Zdroju – Posła na sejm RP – Henryka Sławika, człowieka który uratował życie tysiącom Żydów w czasie okupacji i poniósł za to najstraszliwszą karę – karę śmierci z rąk niemieckich oprawców obozu koncentracyjnego Matthausen.

Początek tego tematu to moje filmowe działania na lotnisku w Balicach, gdzie kręciłem reklamówkę. Przy tej okazji miałem możliwość porozmawiania z ludźmi lotnictwa. Mimo,że 28 sierpnia-dzień polskiego lotnictwa-upamiętnia zwycięstwo Żwirki i Wigury w  „Challange 1932” – mało kto, nawet z tego środowiska – ma tego świadomość. W każdym polskim mieście, nawet w poniemieckim Szczecinie – jest ulica imienia Żwirki i Wigury – ale przeciętny Polak kojarzy te nazwiska, niestety, jako bohaterów czeskiej kreskówki o Żwirku i Muchomorku. To mi nie dawało spokoju – wspomina Paweł Bogocz.

Poszukiwania aktorów do tych trzech ról – nie były łatwe. Ważne było fizyczne podobieństwo, wiek i np. umiejętność posługiwania się wileńskim akcentem (w przypadku Franciszka Żwirko). Casting/konkurs był przeprowadzony tylko pomiędzy profesjonalnymi aktorami, absolwentami Państwowych Wyższych Szkół Teatralnych. W jego rezultacie zaangażowno aktorów – rówieśników Żwirki, Wigury i Sławika. W roli Franciszka Żwirko zobaczymy Aleksandra Blitka – aktora od kilkunastu lat związanego z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, w roli Stanisława Wigury wystąpi (pierwszy raz na ekranie) Wojtek Żak związany z Teatrem Śląskim w Katowicach a w roli Henryka Sławika – aktor i kierownik literacki Teatru im. Jana Dormana w Będzinie – Stefan Szulc.

   
Aleksander Blitek                               Wojciech Żak                                    Stefan Szulc

Ciekawym jest to, że film zawiera elementy fabularne. Wiadomo, że słynne RWD-6 się nie przetrwało – ale zachowała się w USA jego techniczna dokumentacja. Na jej podstawie stworzyliśmy model 3D tego samolotu. Pokazuję w filmie przemówienie por. Żwirko z Radia Wilno, jakie wygłosił dwa dni przed swoja śmiercią, pokazuję też ten ich ostatni, feralny lot. Od strony technicznej – nie ukrywam – to bardzo trudna realizacja, zwłaszcza przy budżecie jakim dysponujemy – który jest niższy niż przeciętna taka realizacja TVP a ambicje mamy znacznie większe – mówi Paweł Bogocz.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Pawłem Bogoczem, twórcą filmu na stronie www. jas24info.pl

Drugi weekend września – Jastrzębie Zdrój, Cierlicko, Cieszyn – to tam odbędą się premierowe pokazy filmu "Chwała Bohaterom – wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury". Niestety odwołany został pokaz 13 października w stołecznym Instytucie Lotnictwa. Tam twórca pokaże film trochę później i jego dłuższą wersję. Teraz jest czas na format telewizyjny – 50 min, tak na zachętę.

Premiera filmu "Chwała Bohaterom - wspomnienie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury" odbędzie się w dniach:
•  8.09.2017 r., godzina 17:00 w kinie Centrum w Jastrzębiu Zdroju,
•  9.09.2017 r., godzina 17:00 w Cieszynie na rynku w tzw. Domu Narodowym ,
•  10.09.2017 r., godzina 17:00 w Cierlicku w tzw. Domu Polskim im. Żwirki i Wigury.

Te pokazy na początku września to nie koniec naszej akcji, to raczej koniec pewnego etapu – mówi twórca filmu Paweł Bogocz. I dodaje „zmierzamy w kierunku kinowego pełnometrażowego filmu, gry komputerowej "Challange 1932" i bogato ilustrowanej książki dla dzieci o tym wyścigu. To potrwa pewnie jeszcze ze dwa następne lata”.

Ważna informacja: na kanale You Tube "Chwala Bohaterom" w dniu 8 września br. o godzinie 17:00 transmitowana będzie na żywo konferencja prasowa filmu, podczas której będzie można sporo się dowiedzieć (LINK).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony