Przejdź do treści
Źródło artykułu

Z Gdyni do Warszawy

1300 godzin nalotu i 535 lądowań na pokładach okrętów do dorobek kpt. Bartłomieja Lipińskiego, który żegna się z 43. Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

Na początku lutego doświadczony pilot klucza śmigłowców pokładowych SH-2G rozpocznie służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dzisiaj podczas krótkiej uroczystości kpt. pil. Bartłomieja Lipińskiego pożegnał zastępca dowódcy 43. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr por. Marek Drabarczyk oraz personel latający jednostki.


Pożegnanie kpt. pil. Bartłomieja Lipińskiego (fot. C. Cichy)

W 2002 roku kpt. Lipiński ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot śmigłowca. Następnie został skierowany do 2. Dywizjonu Lotniczego w Gdyni Babich Dołach. Jednocześnie kontynuował naukę w Akademii Marynarki Wojennej gdzie dwa lata później ukończył studia magisterskie. W kolejnych latach pełnił obowiązki na stanowiskach pilota, starszego pilota oraz dowódcy załogi w 28. Eskadrze Lotniczej i 43. Bazie Lotnictwa Morskiego.

Kpt. Lipiński dwukrotnie pełnił służbę w wydzielonym komponencie lotniczym na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”, która działała w składzie Stałego Zespołu Okrętów Sił Odpowiedzi NATO SNMG1 (ang. Standing NATO Maritime Group 1). Również dwukrotnie uczestniczył w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour” w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Pułaski” (zobacz: SH-2G zakończył udział w misji).

W międzyczasie ukończył także prawo na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej na kierunku zarządzanie lotnictwem.

W powietrzu spędził 1300 godzin, z czego ponad 1100 na śmigłowcach SH-2G. Na swoim koncie ma 535 operacji startów i lądowań na pokładach okrętów w tym 120 w nocy, głównie w ramach współpracy i ćwiczeń z polskimi fregatami rakietowymi ale lądował również na kilkunastu okrętach zagranicznych. Posiada klasę mistrzowską pilota śmigłowców bojowych, uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego III klasy. W ostatnich latach był również reprezentantem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej podczas cyklicznych polsko-niemieckich rozmów sztabowych. Ich wynikiem były między innymi wspólne ćwiczenia załóg polskich SH-2G z niemieckimi fregatami (zobacz: Współpraca SH-2G z niemiecką fregatą).

Za dwukrotny udział w operacji antyterrorystycznej NATO został odznaczony Gwiazdą Morza Śródziemnego oraz medalem przyznanym przez Sekretarza Generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (zobacz: Medale za udział w operacji NATO). Za wykonywanie zadań bojowych podczas tej operacji uzyskał również uprawnienia do noszenia „gapy z zielonym wieńcem”. W trakcie służby w lotnictwie morskim został także wyróżniony Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Po objęciu obowiązków na stanowisku specjalisty w Oddziale Lotnictwa Śmigłowcowego Inspektoratu Sił Powietrznych DG RSZ zostanie awansowany do stopnia komandora podporucznika.

Galeria zdjęć

kmdr ppor. Czesław Cichy
specjalista - oficer prasowy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony