Wyjątkowe barwy lotnictwa morskiego

Morski Mi-2 nr 4711/ fot. www.bl.mw.mil.pl

Pozyskany przez 29. Eskadrę Lotniczą w Darłowie śmigłowiec Mi-2 odbył w ubiegłym miesiącu swój pierwszy lot w nowym, morskim kamuflażu. Tym samym w Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej pojawił się kolejny statek powietrzny w unikalnym malowaniu.

Pozyskany w kwietniu, pochodzący z dęblińskiej „Szkoły Orląt” Mi-2T, posiadał standardowy kamuflaż występujący na śmigłowcach tego typu eksploatowanych przez Siły Powietrzne oraz lotnictwo Wojsk Lądowych. Po obu stronach kadłuba naniesione było godło wcześniejszego użytkownika - 3. Eskadry Lotniczej z Poznania. Znaczne zużycie pokrycia lakierniczego oraz fakt, że nowym użytkownikiem Mi-2 stało się lotnictwo Marynarki Wojennej spowodował, że maszyna otrzymała nowe, dostosowane do eksploatacji nad morzem barwy. W czerwcu tego roku powstały dwa projekty jego malowania autorstwa Wojciecha Sankowskiego oraz kpt. mar. Mariusza Kalinowskiego. Pierwszy z nich stanowił kontynuację malowania morskich Mi-2 z lat 80-tych, drugi wzorował się na malowaniu śmigłowców Mi-14PŁ w ich obecnej konfiguracji. Po zatwierdzeniu projektu, 13 sierpnia, Grupa Obsługi Technicznej Komendy Lotniska nr 2 w Darłowie rozpoczęła malowanie. Podczas nanoszenia nowych barw obniżono falistą linię podziału koloru szarego i jasnoniebieskiego, ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne - wsporniki zbiorników dodatkowych. Po zakończeniu niezbędnych prac, 21 października, Mi-2T nr 4711 odbył swój pierwszy lot w nowych, morskich barwach. Wraz z malowaniem Mi-2 i umieszczeniem na nim godła 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej umieszczono je także na śmigłowcu W-3RM 0506. Na tym ostatnim naniesiono również napis „Marynarka Wojenna” i „Polish Navy”. W odróżnieniu od pozostałych W-3RM, jego krój i wymiary są identyczne jak na śmigłowcach Mi-2.

Darłowski Mi-2 nie jest jedynym statkiem powietrznym lotnictwa morskiego z unikalnym kamuflażem. Wyjątkowe dla danego typu statku powietrznego barwy posiadają również śmigłowce Mi-17 i Mi-2 z klucza śmigłowców transportowych 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach czy patrolowo – rozpoznawcza Bryza z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej w Siemirowicach.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus