Współdziałanie z okrętami

Mi-14PŁ na gdyńskim lotnisku/ fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Śmigłowce SH-2G i Mi-14PŁ z Gdyni Babich Dołów i Darłowa realizowały w ubiegłym tygodniu szkolenie lotnicze z pokładu fregaty rakietowej i prowadziły działania osłony zespołu okrętów przed atakami okrętu podwodnego. Wsparcie zadaniowych grup okrętowych podczas działań na morzu to jedno z głównych zadań lotnictwa morskiego.

Od poniedziałku, 14 marca, wydzielony personel lotniczy klucza śmigłowców pokładowych oraz personel techniczny z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego został zaokrętowany na pokładzie wchodzącej w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”. Przez cały tydzień załogi SH-2G realizowały szkolenie lotnicze operując z pokładu okrętu. We wtorek, 15 marca, w ćwiczeniach na morzu uczestniczyła także para śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Po przebazowaniu na gdyńskie lotnisko i odtworzeniu gotowości załogi „czternastek” udały się na poligon morski gdzie otrzymały zadanie osłony zespołu okrętów przed atakami okrętu podwodnego. Śmigłowce przeszukiwały wskazany rejon przy wykorzystaniu stacji hydroakustycznych współdziałając z fregatami rakietowymi ORP „Gen. T. Kościuszko i ORP „Gen. K. Pułaski”. W manewrach uczestniczyły dwa okręty podwodne – ORP „Orzeł” i ORP „Kondor”.


Wylot SH-2G na ORP "Kościuszko"/ fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Wsparcie zadaniowych grup okrętowych podczas działań na morzu to jedno z głównych zadań lotnictwa morskiego. Załogi samolotów patrolowo – rozpoznawczych i śmigłowców ZOP mogą prowadzić rozpoznanie obszarów morskich znajdujących się poza zasięgiem środków rozpoznania okrętów, przekazywać im dane o sytuacji nawodnej i wskazywać cele. Mogą również osłaniać konwoje przed atakami okrętów podwodnych prowadząc poszukiwania we wskazanym rejonie jeszcze przed przejściem grupy okrętów. Do zadań lotnictwa morskiego należy także zabezpieczenie ratownicze. Zarówno samoloty jak i śmigłowce mogą prowadzić działania SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) samodzielnie lub we współdziałaniu z okrętami lub koordynować prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza.

kmdr ppor. Czesław Cichy

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus