Samoloty i śmigłowce zakończyły manewry Baltops 2015
Blisko 50 godzin spędziły w powietrzu załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej realizujące zadania w ramach manewrów Baltops 2015.
W tym samym czasie 43. Baza Lotnictwa Morskiego zabezpieczyła 49 operacji startów i lądowań zagranicznych statków powietrznych transportujących żołnierzy i sprzęt oraz wspierających działania okrętów w morzu.
Przez dwa tygodnie 61 samolotów i śmigłowców wspierało działania 49 okrętów z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. Podczas 43 edycji ćwiczeń Baltops Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej reprezentowały dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R, śmigłowiec pokładowy SH-2G oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R. Ich załogi realizowały zadania rozpoznania, uczestniczyły w operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz misjach poszukiwawczo-ratowniczych. W trakcie manewrów na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonowały dwa samoloty patrolowe P-3C Orion ze Stanów Zjednoczonych oraz cztery niemieckie samoloty Bombardier Learjet LJ35M. Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach pojawiły się również takie maszyny jak C-130, C-40, C-37, CV-22, CH-47 czy Lynx.
Uczestniczące w manewrach siły doskonaliły prowadzenie międzynarodowej, połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego, z użyciem sił i środków marynarki wojennej, sił powietrznych oraz wojsk lądowych państw NATO i państw partnerskich Sojuszu. W działaniach na lądzie, wodzie i w powietrzu uczestniczyli żołnierze z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Turcji, USA oraz Wielkiej Brytanii. Główny cel ćwiczenia, którego organizatorem było Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO), to zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw należących do programu Partnerstwo dla Pokoju.
Manewry Baltops organizowane są od 1972 roku. Początkowo było to ćwiczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Następnie, od 1993 roku, do udziału w manewrach zostały zaproszone państwa byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory Baltops organizowany jest w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. W tym roku na terytorium Polski ćwiczyło ponad 3 tysiące żołnierzy z NATO i krajów partnerskich, w tym kilkuset polskich, głównie z 3. Flotylli Okrętów, 7. Brygady Obrony Wybrzeża, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW
Komentarze