Ratownicza „Czternastka” ćwiczyła z Trałowcami

Śmigłowiec ratowniczy Mi-14PS/ fot. Sebastian Lemański (aviateam.pl)

W ubiegłym tygodniu śmigłowiec Mi-14PS z 29. Eskadry Lotniczej w Darłowie uczestniczył w manewrach sił przeciwminowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zadaniem załogi ratowniczej „czternastki” była ewakuacja rannych z okrętów.

Załoga śmigłowca Mi-14PS uczestniczyła w piątek, 10 września, w manewrach 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia. Epizod ratowniczy ćwiczenia odbył się w rejonie Zatoki Pomorskiej. Głównym zadaniem załogi Mi-14PS była ewakuacja rannych z okrętów. Podczas przygotowania do ewakuacji i w trakcie podejmowania rozbitków przećwiczono również procedury prowadzenia łączności i współpracy ze śmigłowcem podczas prowadzenia działań SAR (Search and Rescue). W ćwiczeniu uczestniczyły trałowce ORP „Dąbie”, ORP „Wicko”, ORP „Resko” oraz ORP „Necko”.

Mi-14PS to śmigłowiec przeznaczony do prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 19 rozbitków (w pozycji leżącej 9). Wyposażony jest w środki ratownicze (tratwy ratunkowe, nosze) oraz w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków. Podnoszenie rozbitków może się odbywać za pomocą pasów, niezatapialnego kosza lub noszy. Śmigłowiec może wodować i przyjąć rozbitków na pokład bezpośrednio z powierzchni wody. Mi-14PS jest również przystosowany do holowania tratw ratunkowych.

Obecnie w służbie została ostatnia tego typu maszyna. Jej wycofanie z eksploatacji nastąpi pod koniec tego roku. W ciągu kilku najbliższych lat zadania wycofanych ze służby śmigłowców ratowniczych Mi-14PS przejmą dwa przystosowywane do działań ratowniczych śmigłowce ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) Mi-14PŁ. Maszyny te po przeprowadzonej modernizacji otrzymały oznaczenie Mi-14PŁ/R.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus