Część zabytkowego pasa startowego lotniska Rakowice-Czyżyny dalej znajduje się pod ziemią
27 stycznia br. Stowarzyszenie "Błonia Czyżyńskie" wydało komunikat w związku z wydaną decyzją ZRID w sprawie budowy drogi od ul. Stella-Sawickiego do Małopolskiego Centrum Nauki poprzez teren zabytkowego lotniska Rakowice-Czyżyny.
Od tego czasu na profilu facebookowym Lotnisko Rakowice Czyżyny publikowane są kolejne informacje dotyczące tej sprawy. W miniony piątek (10 marca) zamieszczono informację o części zabytkowego pasa startowego, który dalej znajduje się pod ziemią.
Jak donosi właśnie portal Chcemy Oddychać "... zabytkowy pas ciągnie się dalej niż widać."
Zaskoczenie? O tym że betonowa, jednolita droga startowa ciągnęła się przez około 2000 metrów wiadomo m.in. ze zdjęć lotniczych, satelitarnych a także z bogatej literatury dot. historii lotniska. Teraz wiemy to też dzięki mieszkańcom.
Dlaczego zatem urzędnicy udają że tego nie wiedzą? Dlaczego urzędnicy forsują DOKŁADNIE W TYM MIEJSCU budowę szkodliwego, ekstremalnie drogiego, irracjonalnego "dojazdu" do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon? (a wiadomo że ci już mają swobodny dojazd od Al. Bora-Komorowskiego).
Na załączonej grafice ewidentnie widać ciągłość drogi startowej oraz dowody na jej istnienie pod ziemią.
Obrońcy zabytkowego lotniska wzywają zatem urzędników Jacka Majchrowskiego - Prezydenta Miasta Krakowa, Zarząd Dróg Miasta Krakowa do wycofania się ze skandalicznej decyzji budowy jakiejkolwiek drogi w tym miejscu.
Apelują też do Miejskiego Konserwatora Zabytków (Jerzy Zbiegień), Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa o pilne przeprowadzenie odpowiednich badań archeologicznych!
Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r., na budowie tzw. Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, odkryto schron z okresu 2 Wojny Światowej. Wtedy też nie było zaskoczenia dla historyków bo wiadomo było co i gdzie można było znaleźć.
– Działajmy zanim urzędnicy kompletnie zniszczą kolebkę lotnictwa polskiego – zachęcają obrońcy zabytkowego lotniska Rakowice-Czyżyny.
Więcej na profilu facebookowym Lotnisko Rakowice Czyżyny.
Przeczytaj również:
Pole wzlotów dawnego lotniska Kraków-Czyżyny w rejestrze zabytków
Budowa drogi poprzez teraz zabytkowego lotniska Rakowice – Czyżyny – komunikat
Zabudowa wdarła się na niezwykły krakowski deptak. Czy lotnisko w Czyżynach można uratować?
Komentarze