Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pozorowany atak torpedowy załogi śmigłowca Mi-14PŁ

Pierwszy w tym roku treningowy zrzut torpedy MU-90 wykonała wczoraj (wtorek, 5 maja) załoga śmigłowca Mi-14PŁ z Darłowskiej Grupy Lotniczej.

Pozorowany atak torpedowy na okręt podwodny przeprowadzono na poligonie morskim w rejonie Półwyspu Helskiego.

MU-90 to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych broni w swojej klasie. Obecnie znajduje się ona na uzbrojeniu takich państw jak Włochy, Francja, Niemcy, Dania czy Australia. W polskiej Marynarce Wojennej stanowi ona uzbrojenie śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowców pokładowych SH-2G a także fregat rakietowych ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”.

Wczorajsze ćwiczenie pozwoliło służbom logistycznym na praktyczne przećwiczenie procedur związanych z załadunkiem, transportem i rozładunkiem uzbrojenia. Specjaliści służby inżynieryjno-lotniczej mieli natomiast możliwość przećwiczenia procedur podwieszania torpedy w luku bombowym oraz przygotowania śmigłowca do lotu na zadanie bojowe. Warto zaznaczyć, że wszystkie czynności realizowane podczas przygotowania do lotu ze szkolną wersją MU-90, a także w trakcie przeprowadzania pozorowanego ataku na okręt podwodny, są dla załogi Mi-14PŁ identyczne do tych, które realizuje się w przypadku użycia torpedy z głowicą bojową. Ponadto szkolną wersję MU-90 wyposażono w specjalny pływak, co pozwala na jej wielokrotne wykorzystanie podczas ćwiczeń a także szkolenia załóg śmigłowców i okrętów.

 

 
(fot. kpt. pil. Kazimierz Majchrzak)

Bojowa wersja torpedy MU-90 Impact przeznaczona jest do zwalczania celów nawodnych i podwodnych na głębokości do 1000 metrów. Jej zasięg waha się w granicach od 10 do 25 kilometrów w zależności od prędkości, która może osiągać do 50 węzłów. Dziobowa część torpedy zawiera czujniki akustyczne, które pozwalają na poszukiwanie celu oraz układ samonaprowadzający z możliwością jednoczesnego śledzenia do 12 celów. Moduł bojowy może zawierać głowicę o masie 50 kilogramów wykorzystującą efekt oddziaływania kierunkowego lub ładunek niekierowany umożliwiający zwalczanie wystrzelonych torped przeciwnika. Kolejne dwa moduły zawierają baterię zasilającą oraz wysokoobrotowy silnik elektryczny.

kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony