Przejdź do treści
Pożegnanie V zmiany PKW IRINI (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Pożegnanie V zmiany PKW IRINI

We wtorek (1 lutego) na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano żołnierzy V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI. Przed południem zmiana PKW odleciała do bazy Sigonella na Sycylii.

Żołnierzy wyruszających na piątą zmianę PKW na Sycylii pożegnali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk. Waldemar Gołębiowski, dowódcy baz lotnictwa morskiego oraz kadra kierownicza BLMW.

„Widzę, że wielu z Was wyrusza na teatr działań na Morzu Śródziemnym nie po raz pierwszy. Także wszystkie wasze przygotowania do misji, które miałem okazję obserwować pozwalają mi być pewnym, że jesteście dobrze zgranym i przygotowanym do wypełniania mandatowych zadań zespołem” – powiedział w swym przemówieniu Dowódca BLWM, kmdr Szczotka. Życzył także żołnierzom powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu do domu po zakończeniu działań.

Reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk. Waldemar Gołębiowski podziękował w imieniu Dowódcy Operacyjnego za przygotowanie kontyngentu Dowódcy BLMW i dowódcy PKW Jackowi Bartosiewiczowi oraz życzył powodzenia, spokojnej służby na misji i szczęśliwego powrotu.

Dowodzący V zmianą PKW, kmdr por. Jacek Bartosiewicz zgłosił gotowość zmiany PKW do prowadzenia działań mandatowych. „Jako dowódca głęboko wierzę, że nie zawiedziemy zaufania jakim nas obdarzono, a powierzone zadania zrealizujemy na najwyższym poziomie, z dbałością o honor i wizerunek żołnierza polskiego” – powiedział dowódca PKW.

Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. kmdr ppor. Artur Samsel. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka i przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk. Waldemar Gołębiowski.

W południe żołnierze V zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Sigonella na Sycylii. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci IV zmiana PKW, która rozpoczęła działania w lipcu 2021 roku.

* * *

W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED której celem było rozbijanie przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej UE. Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA. Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. 31 marca 2020 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Pełniąca misję na teatrze działań IV zmiana PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejęła zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI. Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka. Siedzibą główną dowodzącego operacją pozostaje Rzym.

Podstawowym środkiem PKW EU SOPHIA jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od października 2021 z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1008, która uczestniczy w misji po raz szósty. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony