Przejdź do treści
śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R/ BLMW
Źródło artykułu

PŁ/R i Bryzy na pokazach w Łebie

W sobotę, 14 lipca, odbędzie się druga edycja pokazów „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”. Marynarkę Wojenną będą w nich reprezentować śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R oraz dwa samoloty patrolowo - rozpoznawcze Bryza. W trakcie ćwiczenia lotnicy morscy zaprezentują elementy działań wykorzystywane podczas prowadzenia akcji ratowniczych na morzu.

W przyszłą sobotę, 14 lipca, w Łebie odbędzie się duga edycja pokazów działania służb ratowniczych pod hasłem „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”. W ćwiczeniu uczestniczyć będą między innymi dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza oraz śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej.

Pokaz rozpocznie się po wschodniej stronie główek portu w Łebie o godzinie 12.00. W pierwszym etapie ćwiczenia załoga samolotu patrolowego z Siemirowic zaprezentuje elementy poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Następnie załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Darłowa przeprowadzi operację podjęcia rozbitków z morza i przekazania poszkodowanych na pokład jednostki MSPiR typu SAR 1500 m/s „Huragan”. W kolejnym elemencie ćwiczenia ponownie uczestniczyć będzie samolot patrolowy Bryza. Tym razem jego załoga po odnalezieniu rozbitka w wodzie będzie koordynowała prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza naprowadzając jednostki MSPiR w miejsce gdzie znajduje się poszkodowany. (zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej edycji ćwiczeń)


Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy Bryza dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy Marynarki Wojennej uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

Mi-14PŁ/R to śmigłowiec przeznaczony do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na jego pokład może odbywać się za pomocą pasów, kosza lub noszy. Śmigłowce te mogą również wodować i podjąć rozbitków bezpośrednio z powierzchni wody. PŁ/R przystosowany jest do transportu 19 poszkodowanych, w pozycji leżącej 9. W przypadku większej ilości rozbitków na pokład może zabrać do 20 dodatkowych tratw ratunkowych (standartowo 5). Tratwa ratunkowa, zależnie od jej typu, może pomieścić od 6 do 8 osób. Dwa takie śmigłowce znajdują się obecnie na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, Grupa Lotnicza Darłowo.

Film z działań śmigłowca Mi-14PŁ/R




Samoloty patrolowo – rozpoznawcze Bryza do działań poszukiwawczo ratowniczych na morzu mogą wykorzystywać radar obserwacji obiektów nawodnych oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON. Po odnalezieniu rozbitka mogą zrzucić tratwę i koordynować prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza. Zrzut tratwy ratunkowej wykonywany jest przy prędkości około 200 km/h z wysokości 100 metrów. Podczas tego manewru załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość postępową opadania. Po zrzucie do morza tratwa powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka po stronie zapewniającej samoczynne dryfowanie w kierunku poszkodowanego. Na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach znajduje się 7 patrolowo – rozpoznawczych Bryz w wersji An-28B1R oraz jedna w wersji An-28B1RM Bis.

Film ze współdziałania Bryzy z jednostkami MSPiR



kmdr ppor. Czesław Cichy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony