Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kmdr pil. Andrzej Szczotka nowym dowódcą BLMW

W obecności Inspektora Sił Powietrznych, generała dywizji Jacka Pszczoły, zaproszonych gości i pododdziałów BLMW, dowództwo nad Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej objął kmdr pil. Andrzej Szczotka.

Dzisiaj, na płycie lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość objęcia obowiązków Dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Decyzją nr 848 z dnia 8 kwietnia 2021 roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył na to stanowisko dotychczasowego dowódcę 43. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr. pil. Andrzeja Szczotkę. Pod koniec marca, po zakończeniu zawodowej służby woskowej przez dotychczasowego dowódcę Brygady, kmdr pil. Jarosława Czerwonko, Dowódca Generalny powierzył Rozkazem Dziennym czasowe pełnienie obowiązków Dowódcy BLMW, zastępcy dowódcy kmdr. pil. Cezaremu Wiatrakowi. W piątek, 30 kwietnia kmdr pil. Andrzej Szczotka zdał obowiązki dowódcy bazy, które czasowo objął kmdr por. Waldemar Milczarek, szef sztabu 43. BLotM.

Zgodnie z przyjętym ceremoniałem, kmdr. pil. Andrzej Szczotka, w trakcie uroczystej zbiórki stanów osobowych Brygady, złożył meldunek o objęciu obowiązków Dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Inspektorowi Sił Powietrznych, gen. dyw. Jackowi Pszczole.

Generał Pszczoła, w swym krótkim przemówieniu wyraził przekonanie, że kolejne stanowiska w lotnictwie morskim, które zajmował kmdr Szczotka doskonale przygotowały go do nowych, niełatwych zadań. Życzył nowemu dowódcy sukcesów i żołnierskiego szczęścia. Nowy dowódca BLMW podziękował przełożonym za zaufanie i wsparcie oraz zapewnił, że utrzyma wysoki poziom dowodzenia w brygadzie, który wyznaczyli jego poprzednicy. Uroczystość odbyła się w rezimie sanitarnym związanym z sytuacją epidemiczną.

Komandor dypl. pil. Andrzej Szczotka jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie w 1986 roku ukończył 4-letnie studia inżynierskie na kierunku pilotażu samolotu odrzutowego. Dwukrotnie studiował także w Akademii Marynarki Wojennej. W 2000 roku ukończył wyższe studia dowódczo – sztabowe, a w 2006 roku studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i dowodzenie. Karierę lotnika morskiego rozpoczął w 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, w którym pod koniec 1986 roku został wyznaczony na stanowisko pilota. Następnie pełnił obowiązki starszego pilota, a od 1992 roku - dowódcy klucza. Po 4 latach dowodzenia kluczem został starszym nawigatorem w 1. Dywizjonie Lotniczym. Jednocześnie zaangażował się w organizację programu wymiany eskadr pomiędzy dywizjonem wyposażonym w samoloty MiG-21Bis i MiG-21UM a 2. Skrzydłem Lotnictwa Morskiego Niemiec w Eggebeck, wykorzystującym samoloty uderzeniowe Tornado. W ramach tego programu zrealizowano cykl wspólnych ćwiczeń polskich i niemieckich lotników morskich, odbywających się zarówno w Gdyni, jak i Eggebeck. Od 2001 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy dywizjonu, a po jego przeformowaniu – zastępcy dowódcy 28. Puckiej Eskadry Lotniczej. W kwietniu 2004 roku związał się z Dowództwem BLMW, gdzie początkowo został wyznaczony na stanowisko szefa sekcji szkolenia lotniczego. W tym samym roku awansował do stopnia komandora porucznika i objął obowiązki szefa szkolenia brygady. Po kolejnych 4 latach służby został zastępcą dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, awansując na stopień komandora. Pełniąc obowiązki na tym stanowisku wielokrotnie podejmował społeczne inicjatywy, między innymi na rzecz fundacji wspierających leczenie ciężko chorych dzieci. Koordynował również organizację transportu lotniczego zespołów medycznych z organami do przeszczepu, realizowanego w ramach tak zwanej „Akcji Serce”. W marcu 2015 roku, objął obowiązki dowódcy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego W Siemirowicach i Darłowie. Od 1 kwietnia 2019 roku dowodził  43. Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Komandor pil. Andrzej Szczotka w powietrzu spędził łącznie ponad 3550 godzin. Latał na samolotach TS-11 Iskra, SB Lim-2, Lim-5, Mig-21Bis, Mig-21UM oraz na śmigłowcu Mi-2. Obecnie jest pilotem samolotów An-28/M28B Bryza. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, w tym: Lotniczym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, statuetką „Ikara”, Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP oraz dwukrotnie tytułem honorowym „Zasłużony Pilot Wojskowy”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony