Przejdź do treści
Źródło artykułu

Biało-Czerwone Iskry na Promocji absolwentów WSOSP

Zespół Biało-Czerwone Iskry poleci 22.11.2014 r. (w sobotę) nad stolicą - jeśli będzie sprzyjająca pogoda. Przelot odbędzie się z okazji Promocji absolwentów WSOSP - 186 podporuczników (głównie WSOSP, ale nie tylko) - na Placu Piłsudskiego.
 


Zespół akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry" jest kontynuatorem utworzonego w 1969 r. w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu zespołu "Rombik" (nazwa pochodzi od prezentowanego wówczas ugrupowania 4 samolotów), który od 1991 r. przyjął oficjalną nazwę "Zespół Akrobacyjny Iskry". Przez wszystkie te lata skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, co wynikało z konieczności roszad personalnych oraz chęci dalszego rozwoju. Jeżeli na początku istnienia zespół prezentował kunszt pilotażu zespołowego w składzie 4 samolotów, to pod koniec lat 90-tych latał formacją 9 maszyn.

Od początku istnienia piloci zespołu latają na samolotach TS-11 "Iskra", które w roku 1991 na jego potrzeby zostały zmodernizowane, doposażone w światowej klasy system radiowo-nawigacyjny i pomalowane w narodowe barwy według projektu ppłk. pil. Ireneusza FIBINGERA.

Przez 31 lat istnienia zespół godnie reprezentował Polskie Siły Powietrzne i lotniczy kunszt pilotów-istruktorów radomskiej jednostki na polskim niebie i międzynarodowych pokazach lotniczych. W związku z reorganizacją lotnictwa polskiego w marcu 2000 r. zespół zostaje przeniesiony do Dęblina do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego, będącego integralną częścią Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

W tym czasie ulega również zmianie nazwa zespołu na "Biało-Czerwone Iskry", zostaje zaprojektowane nowe logo, którego kolorystyka razem z nazwą nawiązują do barw narodowej flagi. Ambicją pilotów zespołu jest wpisać się w świadomość miłośników lotnictwa, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, jako narodowy lotniczy zespół akrobacyjny.

Czerpiąc z doświadczenia radomskich kolegów w osobach ppłk. pil. Adama Ziółkowskiego, mjr. pil. Arkadiusza Leśniewskiego, mjr. pil. Grzegorza Leleniewskiego, kpt. pil. Tomasza Łukaszczuka. Początkowo 4 pilotów dęblińskiej jednostki uzyskało uprawnienia do pilotażu zespołowego. Symboliczne przekazanie pałeczki w tej sztafecie miało miejsce podczas promocji oficerskiej w Dęblinie w czerwcu tegoż roku.

Podobnie jak w Radomiu początki były skromne. Najpierw 4 "Iskry" w formacji ROMB i GROT i jeden w pilotażu indywidualnym, by na chwilę obecną latać 7 samolotami. Wszyscy piloci zespołu są wytrawnymi pilotami-instruktorami, posiadają najwyższe kwalifikacje (mistrzowską klasę pilota wojskowego), duże doświadczenie lotnicze i motywację do wykonywania bardzo trudnych ewolucji na treningach i podczas pokazów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony