Przejdź do treści
Źródło artykułu

Berlin rozważa zakup dodatkowych myśliwców F-35

Niemcy rozważają zakup ośmiu myśliwców F-35, które byłyby dodatkiem do zamówionych już wcześniej 35 takich maszyn Lockheed Martin - poinformowała w piątek agencja Reuters, powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Obecnie trwa analiza kosztów zakupu samolotów, które Berlin uważa za najbardziej zaawansowane myśliwce stealth.

W 2022 roku Niemcy zamówiły 35 samolotów F-35, a także rakiety i inne uzbrojenie za kwotę ok. 10 mld euro. Samoloty są wyposażone w zaawansowane czujniki i inny sprzęt, a Lockheed Martin twierdzi, że śledzenie ich za pomocą radaru jest niemal niemożliwe.

Nowe samoloty zastąpiłyby starzejące się Tornada, jedyne niemieckie odrzutowce zdolne do przenoszenia przechowywanych w Niemczech amerykańskich bomb nuklearnych. Lotnictwo niemieckie używa Tornad od lat 80. XX wieku i Berlin planuje wycofanie ich w latach 2025–2030.

Nowe F-35 będą od 2027 r. stacjonować w bazie lotniczej w pobliżu miasta Buechel w zachodnich Niemczech i również mogą przenosić amerykańską broń nuklearną. Pierwszych osiem samolotów F-35 ma zostać dostarczonych w 2026 r. Będą stacjonować w USA, gdzie odbywać się mają również szkolenia pilotów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony