Przejdź do treści
Testy drona taksówki w Dubaju
Źródło artykułu

Dubaj testuje drona taksówkę

W Dubaju zostały przeprowadzone pierwsze testy taksówki drona, który zgodnie z obecnymi założeniami, ma stać się żywotnym elementem systemu transportowego tego miasta. Dwumiejscowa, 18-wirnikowa bezzałogowa konstrukcja wykonała pięcio-minutowy lot, który był obserwowany przez księcia Szejka Hamdana bin Mohammeda.

Dubaj ma duże ambicje, aby stać się pierwszym miastem, gdzie drony i roboty będą w powszechnym użytku. Testowany bezzałogowy statek powietrzny został zaprojektowany przez niemiecką firmę Volocopter, która zapowiedziała uruchomienie przewozów pasażerskich tą konstrukcją w ciągu najbliższych pięciu lat.

Volocoptera będzie można zamawiać poprzez specjalną aplikację. Po złożeniu zlecenia, statek powietrzny wyląduje na najbliższym Voloporcie i zabierze pasażera w wyznaczone miejsce. Wprowadzenie bezpilotowych taksówek na rynek wcześniej zapowiedziała chińska firma eHang, ale w ostatnim czasie plany te zostały odłożone w czasie.

Jak tłumaczył Noel Sharkey, ekspert  w dziedzinie robotyki na uniwersytecie w Sheffield, "Wielkim wyzwaniem będzie dynamiczne unikanie przeszkód w czasie lotu, tj. innych taksówek, budynków, ptaków oraz dronów wykorzystywanych do realizowania dostaw towarów. Bardzo szybko niebo nad Dubajem może stać się zatłoczone, a poziom ziemi w mieście może stać się ciemnym miejscem intryg i tajemnic, jak w filmie Blade Runner".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony