Red Bull Stratos: Kosmiczny kombinezon do skoku z 37 kilometrów

Felix Baumgartner

Felix Baumgartner ma wykonać skok z kosmosu (z wysokości prawie 37 kilometrów). Do tego wyczynu niezbędny będzie mu kombinezon kosmiczny i hełm ciśnieniowy, które będą utrzymywać go przy życiu. 30 marca w Santa Monica, zespół realizujący projekt Red Bull Stratos, zaprezentował strój śmiałka.

Producentem kombinezonu była firma, która od 1941 roku jest głównym producentem sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo w czasie kosmicznych wypraw. David Clark Company Incorporated wykonał kombinezon również dla Joe Kittingera, który w 1960 roku wykonał skok z wysokości ponad 31 kilometrów.

Baumgartner wyniesie się w kosmos w kapsule unoszonej przez balon napełniony helem. Po jej opuszczeniu będzie narażony na temperaturę wynoszącą nawet -56 stopni Celsjusza, małą ilość tlenu, niskie ciśnienie wywołujące dekompresację oraz ebulizm, czyli śmiertelnie niebezpieczną sytuację, w której znacznie podnosi się temperatura krwi. Zadaniem kombinezonu będzie zapobiegnięcie takim komplikacjom i podtrzymanie go przy życiu, do czasu przedostania się do niższych warstw atmosfery.

Całość artykułu na stronie Banzaj.pl

Źródło: Banzaj.pl
comments powered by Disqus