Technologie z gier komputerowych przyszłością kokpitów

BAE Systems

Niektóre z najnowszych technologii stosowanych w świecie gier komputerowych, w tym komercyjnie dostępne okulary VR i rękawiczki, są wykorzystywane w połączeniu z zaawansowanymi symulatorami samolotów wojskowych, w ramach prac inżynieryjnych F1™ w firmie BAE Systems, w najnowocześniejszym ośrodku zajmującym się szkoleniami i projektowaniem kokpitów, które jest wielomilionową inwestycją firmy.

Kosztujące 2,3 miliona funtów szterlingów centrum Training and Simulation Integration Facility (TSIF) w Warton, w hrabstwie Lancashire, rozwinięto we współpracy z Williams Advanced Engineering. W jego ramach stworzono zdolności symulacyjne dla kilkunastu samolotów, w tym konstrukcji BAE Systems Hawk, Typhoon, czy też maszyn koncepcyjnych przyszłości. Wszystko to połączono w jednym ośrodku. TSIF tworzy innowacyjne środowisko dla pilotów, kontrahentów i inżynierów, w którym mogą oni analizować, oceniać i eksperymentować, rozwijając kolejną generację kokpitów samolotów wojskowych, wraz z nowymi metodami szkoleniowymi.

Różnorakie technologie prezentowane w ramach TSIF, które miałyby demonstrować istniejącym i potencjalnym klientom jak mogą wyglądać nowe możliwości, to między innymi:

  • Next-Generation Training Cockpit (Kokpit treningowy nowej generacji) zaprojektowany we współpracy z Williams Advanced Engineering, z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i wiedzy Formuły 1. Dwumiejscowy symulator kokpitu można poddać rekonfiguracji, w taki sposób by przypominał on różnorakie środowiska pracy pilota spotykane w myśliwcach odrzutowych i samolotach szkoleniowych. Pozwala to na przetestowanie najnowszych rozwiązań w zakresie interfejsów człowiek-maszyna.
  • Augmented Reality Environment (Środowisko Rzeczywistości Rozszerzonej) wykorzystuje technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, wiernie odtwarzając trójwymiarowe środowisko, w którym piloci i konstruktorzy mogą zanurzyć się, aby nabyć szerszych umiejętności związanych z utrzymaniem sprawności i obsługi maszyn latających, w złożonych kontekstach.
  • Classroom of the Future, czyli sala zajęciowa przyszłości, posiada interaktywne wyświetlacze na wszystkich ścianach, pozwalając uczestnikom szkolenia na „przegląd” samolotu z wykorzystaniem szeregu syntetycznych pomocy szkoleniowych, stworzonych by wzmocnić bodźce odbierane w toku szkolenia i ograniczyć wymóg stosowania drogich, prawdziwych narzędzi, jednocześnie zwiększając tempo nauki.
  • Networked Synthetic Environment (Sieciowe Środowisko Syntetyczne) korzysta z systemu biurkowych symulatorów różnych maszyn, w tym platform Hawk i Typhoon. Wszystkie jego elementy są połączone za pośrednictwem dedykowanej sieci. Technologie te pozwalają pilotom i technikom na uczestnictwo we wspólnym szkoleniu w środowisku syntetycznym, z możliwością symulacji realistycznych scenariuszy, angażujących wiele typów statków powietrznych.

Odnosząc się w swoim komentarzu do systemu TSIF, Steve Timms, dyrektor zarządzający działu Defence Information, Training & Services w BAE Systems, stwierdził: „Nowy ośrodek to wzorzec dla szkolenia pilotów i techników w przyszłości. Takie innowacyjne wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i technologii symulacyjnych oferuje bogactwo zaawansowanych, a jednocześnie mniej kosztownych technik szkoleniowych dla zespołów utrzymujących sprawność i projektujących samoloty odrzutowe – a to jedynie czubek góry lodowej, jeżeli chodzi o potencjalne zastosowania tej technologii, w tym konkretnym segmencie rynku”.

Craig Wilson, dyrektor zarządzający Williams Advanced Engineering, dodał: „TSIF stanowi wyraz innowacji osiągniętej poprzez współpracę – używamy tu wirtualnej rzeczywistości i technologii symulacyjnych. W Williams Advanced Engineering prowadzimy innowacyjne działania, stosując światowej klasy rozwiązania inżynieryjne i technologie zapożyczone z Formuły 1, gdzie trening i symulacje mają podstawowe znaczenie. Bardzo cieszymy się z naszej współpracę z BAE Systems w ramach tego projektu. Stworzyliśmy silną relację, w oparciu o wspólne cele. W miarę rozwoju technologii i większej ich dostępności, naturalne jest, że ewolucja zachodzi także w obszarze technik szkoleniowych, a szkolenia w tym ośrodku będą oferować dostęp do najnowocześniejszego zestawu narzędzi”.

TSIF jest częścią większej inwestycji BAE Systems w obszarze szkoleń. Firma zainwestuje w placówkę w Warton ponad 10 milionów funtów. Nowy ośrodek zajmujący się integracją systemów zadaniowych (Mission Systems Integration Facility) ma zostać otwarty w 2017 r. Zostanie przed nim postawione zadanie testowania samolotów koncepcyjnych przyszłości i oceny perspektywicznych rozwiązań. Zakłada się, że centrum to będzie w tej samej lokalizacji coTSIF.

By uzyskać dostęp do zdjęć i infografik, kliknij tutaj (LINK)

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus