Brytyjski pilot jako pierwszy wykonał start F-35B z rampy

F-35B startuje z rampy (fot. baesystems.com)

Pilot doświadczalny BAE Systems Pete „Wizzer" Wilson będzie pierwszym lotnikiem, który wykonał start samolotu skróconego startu i pionowego lądowania F-35B ze specjalnej rampy.

Start odbył się w bazie Marynarki Wojennej USA Patuxent River w stanie Maryland, 19 czerwca z naziemnej rampy startowej. W ten sposób rozpoczęła się początkowa faza prób, która ma potrwać dwa tygodnie. Próby mają wykazać zdolność samolotu do bezpiecznego i skutecznego startu z rampy, podobnej do tej, jaką będą posiadały nowe lotniskowce Wielkiej Brytanii. Rampa startowa powoduje „wystrzelenie" samolotu z pokładu do przodu i w górę, dzięki czemu może on startować z krótkiego pokładu z większym ładunkiem, czyli większą ilością uzbrojenia.

Pilot doświadczalny BAE Systems Pete Wilson powiedział: „Zrobienie czegoś po raz pierwszy w lotnictwie jest zawsze ekscytujące. Spędziliśmy lata, planując to „pierwsze wydarzenie". Spędzaliśmy setki godzin w symulatorze, im bliżej było wyczynu. Ale nawet po tych wszystkich przygotowaniach zespół biorący udział w próbach bierze pod uwagę, że może zdarzyć się coś niespodziewanego. Jak zwykle w takich przypadkach samolot spisywał się doskonale, tak jak się spodziewaliśmy i była to prawdziwa przyjemność".

BAE Systems odgrywa kluczową rolę w projektowaniu, opracowaniu i produkcji zarówno samolotu, jak i lotniskowca, a także przewodzi pracom mającym na celu zapewnienie, że obydwa typy bezproblemowo zostaną zintegrowane dla brytyjskiego nabywcy. Próby będą kontynuowane, aby zapewnić informacje prowadzącym program F-35 i inżynierom prób w locie BAE Systems, zaangażowanym w niego po obydwu stronach Atlantyku. Są to inżynierowie prób w locie znajdujący się w Stanach Zjednoczonych i inżynierowie w Lancashire, pomagający w opracowaniu i badaniach najnowszych technologii przeznaczonych dla samolotu.

W Warton, Lancashire, dane z prób w locie będą użyte do celu dalszego ulepszania modeli używanych w unikatowym laboratorium symulacyjnym. Używając najnowocześniejszych technologii, inżynierowie opracowali symulator, który umożliwia inżynierom i pilotom latanie F-35 z pokładu lotniskowca Queen Elizabeth, zanim będzie on dostępny. Laboratorium to jest sercem ośrodka opracowującego zdolności dla brytyjskich lotniskowców uderzeniowych.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus