Ułatwienie dla lotników pomagających w Japonii

Zalane przez falę tsunami japońskie lotnisko

Organizacje humanitarne i operatorzy biznesowych statków powietrznych pracujących po trzęsieniu ziemi w Japonii i tsunami muszą poruszać się w gąszczu ograniczeń przestrzeni powietrznej i kolejnych zamknięć lotnisk. Jest to wyzwanie, które zostało trochę ułatwione dzięki liście zasobów i aktualizacji opracowanej w tym tygodniu przez Krajowe Stowarzyszenie Lotnictwa Biznesowego (NBAA). Znajdujący się tam Międzynarodowy Port Lotniczy Tokyo jest zamknięty dla ruchu lotnictwa ogólnego do piątku, ale wiele innych lotnisk jest wciąż otwartych.

Według wtorkowej informacji Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) - pogłoski, że Japonia zamierza zamknąć wszystkie swoje lotniska "nie zostały potwierdzone przez władze japońskie". Grupa wolontariuszy lotniczych sponsorowana przez NBAA, Aerobridge, koordynuje działania po katastrofie i pracuje nad udostępnieniem przestrzeni dla pasażerskich i transportowych samolotów GA lecących do Japonii. Grupa pomaga również w transporcie małych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych i zespołów medycznych.

NBAA prosi wszystkich członków podróżujących do Japonii z wolnymi miejscami w samolocie, by skontaktowali się z Organizacją i rozważyli zaoferowanie tych miejsc dla personelu, który musi dotrzeć na obszar katastrofy. Ponadto, potrzebny jest też  transport dla pracowników akcji humanitarnych do Los Angeles, Seattle i Phoenix. 

Stowarzyszenie ostrzega również, że każdy pilot wykonujący lot do Japonii powinien go wcześniej starannie zaplanować. "Warunki na ziemi szybko się zmieniają i operatorom przypomina się o konieczności skontaktowania się z ich międzynarodowym dostawcą usług w zakresie najbardziej aktualnych informacji", - zaznacza NBAA.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus