Udany skok z wysokości 22 km w ramach projektu Red Bull Stratos

Felix Baumgartner jump

Rzecznik grupy Red Bull Stratos poinformował, iż 15 marca, Felix Baumgartner wykonał próbny skok z wysokości 21,8 km, podczas którego w swobodnym opadaniu osiągnął prędkość dochodzącą do prawie 580 km/h. Wyczyn ten miał miejsce w Roswell w stanie Nowy Meksyk.

Zarejestrowana prędkość została uznana, jako nowy światowy rekord szybkości swobodnego spadania, które trwało 3 minuty i 43 sekund, a cały skok, łącznie z opadaniem na spadochronie 8 minut i 8 sekund. Baumgartner został wyniesiony na wysokość, gdzie temperatura dochodziła do minus 70 stopni Celsjusza. To był pierwszy z wielu testów, które mają się odbyć w najbliższych czasie, a kolejny zakłada skok z wysokości 27,5 km.

Baumgartner poszedł w ślady dwóch innych śmiałków, którzy skakali z podobnych wysokości i przeżyli - Rosjanina Jewgienija Andriejewa i Amerykanina Josepha Kittingera. Obaj z nich wykonali swoje skoki w latach 60-tych ubiegłego wieku. Wznoszenie Baumgartnera na zaplanowaną wysokość rozpoczęło się 8:10 i odbyło się za pomocą specjalnej kapsuły kosmicznej podczepionej do gigantycznego balonu z helem. Wewnątrz niej skoczek cały czas przebywał w skafandrze i po ponad półtorej godzinie lotu wyskoczył. Kittinger obserwował misję z ziemi, będąc częścią zespołu, do którego należało prawie 100 naukowców, ekspertów medycznych i lotniczych. Kolejne skoki mają być wykonywane z coraz to większej wysokości, a ich głównym celem będzie pokonanie przez skoczka prędkości dźwięku.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus