Stowarzyszenie NATCA walczy o pozytywny wizerunek kontrolerów lotniczych

NATCA

11 maja, Krajowe Stowarzyszenie Kontrolerów Lotniczych (NATCA) umieściło na portalu Youtube film pod tytułem ”I Am A Professional”, którego głównym zadaniem jest przedstawienie sylwetek kilku kontrolerów i przeciwstawienie się narastającemu w społeczeństwie negatywnemu wizerunkowi tej grupy zawodowej. W ostatnim czasie amerykańskie media dość często piętnują kontrolerów, co ma związek z ujawnionymi licznymi przypadkami przyłapania ich na spaniu w czasie pełnienia obowiązków służbowych.

Film rozpoczyna się od wypowiedzi Steve’a z Miami, który, jak twierdzi, posiada 20 lat doświadczenia w kontroli ruchu lotniczego i dodaje: ”Nie znasz mojego imienia, ani nie znasz mojej twarzy, ale z pracą, którą wykonuję, możesz mieć styczność każdego dnia”. Według NATCA zaprezentowany materiał ma być dowodem na profesjonalne zaangażowanie się kontrolerów w ich obowiązki zawodowe. W ostatnich dniach, Generalny Inspektor podkomisji Senatu stwierdził, iż w zeszłym roku ilość błędów popełnionych przez kontrolerów wzrosła o 53 procent.

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) promuje też działanie programu Traffic Analysis and Reviev (TARP), który został wdrożony w 2008 r., kiedy Agencja przeanalizowała błędy popełnione przez kontrolerów TRACON (Terminal Radar Approach Control) w Fort Worth, a które po części uznawane były za błędy pilotów. System obejmuje oprogramowanie, które m.in. automatycznie wykrywa naruszenia separacji samolotów spowodowane decyzjami pochodzącymi z TRACON.

Natomiast inny program – ATSAP (Air Traffic Safety Action Program) ma zachęcić kontrolerów do samodzielnego zgłaszania popełnionych błędów i jednocześnie zagwarantować im brak wynikających z tego konsekwencji. Projekt ten pomaga FAA zebrać więcej informacji na temat incydentów spowodowanych przez decyzje ATC i lepiej zapobiegać ich przyczynom. Agencja twierdzi, że z powodu zgłaszania incydentów, które wcześniej były ukrywane, statystycznie zwiększyła się ich ogólna ilość.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus