Piloci zwolnieni za sprzeczkę i opuszczenie kokpitu w czasie lotu

B773 należacy do linii Jet Airways

Indyjskie linie lotnicze Jet Airways zwolniły dwóch członków załogi po głośnym incydencie, który miał miejsce 1 stycznia na pokładzie B777 podczas lotu 9W119 z Londynu do Mumbaju. Chwilę po starcie między pilotami doszło do sprzeczki, co spowodowało, że kobieta w randze kapitana opuściła kokpit we łzach i poinformowała, że została spoliczkowana przez drugiego pilota (mężczyznę). W pewnym momencie oboje opuścili kokpit, a samolot wykonywał lot na autopilocie niekontrolowany przez nikogo. Media zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Indiach, szeroko komentowały to zdarzenie.

Zgodnie z przepisami lotniczymi, jeden z pilotów może opuścić kokpit udając się np. do toalety, ale na ten czas jego miejsce musi zająć inny członek załogi, np. szef personelu pokładowego.

Piloci ostatecznie doszli do porozumienia i wrócili na swoje miejsca, a samolot z 324 pasażerami i 14 członkami załogi wylądował bezpiecznie w miejscu przeznaczenia. Po zdarzeniu oboje zostali zawieszeni, a teraz zwolnieni. Linie lotnicze nie komentują wyników dochodzenia w tej sprawie. Jet Airways z siedzibą w Mumbaju powstały w 1993 r. Jest to drugi co pod względem udziału w rynku pasażerskim przewoźnik w Indiach. Jeszcze kilka lat temu wykonywał bezpośrednie loty do Stanów Zjednoczonych, a ostatnio podpisał umowy na code share z amerykańskimi przewoźnikami Delta Airlines oraz United Airlines. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus